Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawne dzieci zaczęły darmową rehabilitację

KatarzynaPatalan-Brzostowska [email protected]
Jednym z miejsc, w którym rehabilitowane są dzieci jest sala doświadczania świata. Mała Ania każdego dnia uczy się czegoś nowego
Jednym z miejsc, w którym rehabilitowane są dzieci jest sala doświadczania świata. Mała Ania każdego dnia uczy się czegoś nowego K. Patalan
Psycholog, tyflopedagog, logopeda, fizjoterapeuta i oligofrenopedagog już spotykają się z małymi pacjentami.

Przez trzy lata grupa 28 niepełnosprawnych dzieci w wieku od roku do 10 lat będzie uczestniczyła w szeregu bezpłatnych zajęć rehabilitacyjnych. Jest to możliwe dzięki stowarzyszeniu Edukator z Łomży, które z początkiem stycznia rozpoczęło realizację projektu "Wielospecjalistyczna, kompleksowa rehabilitacja drogą ku samodzielności dzieci niepełnosprawnych". Projekt wart ponad 1 mln 800 tys. zł został dofinansowany przez PFRON.

Kompleksowa opieka

- Trafiły do nas dzieci z różnymi deficytami - mówi Barbara Kuczałek, prezes Edukatora. - W wielu przypadkach są to deficyty sprzężone, oznacza to, że dziecko cierpi na kilka schorzeń.

W projekcie biorą udział dzieci z Łomży, powiatu łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego. Zadaniem głównym projektu jest prowadzenie kompleksowej rehabilitacji dzieci ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców małych środowisk wiejskich, którzy mają znacznie ograniczony dostęp do właściwej rehabilitacji.

- Zainteresowanie było bardzo duże - przyznaje prezes. - Każde dziecko, które do nas przyszło będzie diagnozowane i specjalnie dla niego zostanie opracowany plan rehabilitacji.

Wielospecjalistyczne zajęcia są prowadzone pod kierunkiem specjalistów: psychologa, tyflopedagoga, logopedów fizjoterapeutów i oligofrenopedagogów. Rehabilitacja ukierunkowana jest na usprawnienie fizyczne i psychiczne oraz stymulowanie aktywności poprzez stosowanie odpowiednich metod pracy.

Mali pacjenci bezpłatną rehabilitację mają zapewnioną aż do końca marca 2017 roku.

Ważne jest wsparcie

- Każde dziecko to zupełnie inna historia - podkreśla pani prezes.
Aż dziewięcioro z 28-osobowej grupy to dzieci autystyczne. Siedmioro ma kłopoty z samodzielnym poruszaniem się, jedno dziecko jest przykute do łóżka i nawet samodzielnie nie oddycha. Jest też dziecko niewidome.

- Jedna z mam, która pochodzi z niewielkiej miejscowości, a wtrącę, że jest to młoda osoba, była obwiniana przez najbliższych, że to jej wina iż dziecko jest niepełnosprawne - opowiada Barbara Kuczałek. - Ważne jest aby rodzice, tak jak ta mama, wyszli z tych środowisk i przekonali się, że niestety niepełnosprawność dotyka wiele dzieci, że można pracować nad tym, aby polepszyć jakość życia dziecka.

A Edukator stwarza doskonałe warunki do realizowania różnego rodzaju rehabilitacji.
Dzieci mają tu do dyspozycji m.in. salę doświadczania świata, grotę solną, doskonale wyposażoną salę rehabilitacyjną, pracownię logopedyczną. Stosowana jest tu także metoda biofeedback, pozwalająca kontrolować procesy zachodzące w organizmie. Uczy panowania nad własnymi reakcjami, pomaga odpowiednio relaksować się, a tym samym radzić sobie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna