Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszli kierowcy, którzy odbywają kursy poza Białymstokiem, mają trudniej

Opr. graf. R. Mogilewski
Opr. graf. R. Mogilewski
Warto wybierać te szkoły nauki jazdy, które szkolą najwięcej przyszłych kierowców - uważa Andrzej Daniszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku. - Ze statystyk wynika, że to właśnie one mają największe doświadczenie i najlepsze wyniki na egzaminach - wyjaśnia.

Rada ta dotyczy zarówno szkół nauki jazdy w samym Białymstoku, jak i w powiatach.
- Osoby, które odbywają kurs nauki jazdy poza Białymstokiem, mają dodatkowe utrudnienie, ponieważ część jazd szkoleniowych jest w ich miejscowościach, a nie tam, gdzie zdają egzamin - dodaje Daniszewski.

Są jednak szkoły nauki jazdy, które - choć nie znajdują się Białymstoku - mogą pochwalić się wynikami.

- Staramy się, by nasi kursanci jak najwięcej jeździli po Białymstoku - wyjaśnia Adam Zawadzki, szef szkoły Auto-Zet w Łapach. - Liczbę wyjeżdżonych tam godzin staramy się też dostosować do umiejętności danego kursanta. Przy okazji uczymy, jak należy jeździć poza terenem zabudowanym, jak zachować ostrożność podczas wyprzedzania lub w trakcie przejeżdżania przez przejazd kolejowy.

Auto-Zet prowadzi w rankingu szkół jazdy z byłego woj. białostockiego pod względem zdawalności egzaminów praktycznych.

- Nieco gorzej wypadliśmy z teorią, ale już to nadrobiliśmy - zapewnia Adam Zawadzki.
To właśnie z przygotowaniem do egzaminów teoretycznych sporo szkół nauki jazdy miało w ub.r. najwięcej problemów. Po zmianach wprowadzonych 19 stycznia ub.r. już nie można nauczyć się odpowiedzi na pamięć. Do zdania części teoretycznej najlepiej przygotowuje OSK Komfort z Bielska Podlaskiego.

- Kursy jazdy prowadzę od prawie 30 lat i zawsze starałem się uczyć zasad bezpiecznego zachowania na drodze, a nie - zapamiętywania poszczególnych odpowiedzi - mówi Mikołaj Wiazowski, szef Komfortu. - W skutecznym nauczaniu przydaje się także moje doświadczenie pedagogiczne.

W 2013 r. (od 19 stycznia) zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B w białostockim WORD (było ich ponad 11,6 tys.) wyniosła 28,4 proc., a teoretycznych - 42 proc. (było 22,2 tys.).

W styczniu br. w ośrodku odbyło się prawie po 1000 egzaminów teoretycznych i praktycznych na kategorię B. Przeciętna zdawalność teorii wyniosła 42 proc., a praktyki - 32,3 proc. Statystyki te nieco pogorszyły się po 27 stycznia, gdy w WORD wprowadzono nowy system komputerowy i wymieniono bazę pytań. Zdawalność egzaminów teoretycznych spadła do 38 proc. Zmiana systemu była jednak konieczna, a WORD czekał na nią od roku.

- Dzięki niej nasze oprogramowanie jest kompatybilne z systemem starostw i urzędów, które tworzą elektroniczne profile kandydatów na kierowców - tłumaczy Daniszewski.
To zaś umożliwia elektroniczne przesyłanie danych kandydata między urzędem, szkołą nauki jazdy i WORD-em.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna