Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły już przygotowania do tegorocznych Dni Miasta. Znamy nieco szczegółów.

Dorota Biziuk [email protected]
Przed II wojną światową sokólskie jarmarki odbywały się w centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie prawosławnej świątyni i dzwonnicy
Przed II wojną światową sokólskie jarmarki odbywały się w centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie prawosławnej świątyni i dzwonnicy Archiwum
Będą koncerty, imprezy sportowe i jarmark połączony z odpustem św. Antoniego - tak w wielkim skrócie mają wyglądać tegoroczne Dni Sokółki.

Impreza rozpocznie się 13 i potrwa do 15 czerwca. Część atrakcji zostanie zorganizowana na stadionie, a część - na uliczce przy kinie "Sokół". Obecnie trwa ustalanie szczegółowego programu Dni Sokółki.

Na razie wiadomo, że w roli gwiazdy wystąpi zespół Lady Pank. Jego koncert zaplanowano na wieczór 15 czerwca. Pierwszego dnia odbędzie się natomiast "Jarmark na św. Antoniego". Właśnie 13 czerwca w miejscowej parafii św. Antoniego Padewskiego obchodzone jest święto jej patrona. Stąd pomysł na zorganizowanie podobnego jarmarku.

Apel nie tylko do mieszkańców

O historii sokólskich targów ma opowiadać wystawa, jaką specjalnie na Dni Miasta zamierza przygotować Muzeum Ziemi Sokólskiej.

- W tym temacie liczymy na pomoc mieszkańców Sokółki i okolic oraz wszystkich, którzy mogą posiadać jakieś materiały dotyczące lokalnych jarmarków - powiedziała Edyta Głowa z Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Do udokumentowania jest kilka wieków historii. Wiadomo bowiem, że Sokółka otrzymała prawa targowe pod koniec XVI wieku za sprawą króla Zygmunta III Wazy.

Z archiwalnych dokumentów wiadomo, że jarmarki odbywały się w centrum miasta. Główny plac, na którym w połowie XI wieku wybudowano cerkiew, szczelnie wypełniały wozy drabiniaste. W tamtych czasach handlowano przede wszystkim końmi (prawie zawsze sokólskimi), zbożem i wyrobami sztuki ludowej.

Nowe czasy, nowe miejsca

Po II wojnie światowej sokólski jarmark przeniesiono na plac otaczający pozostałości żydowskiej bożnicy (obecnie Zespół Szkół Integracyjnych). Nowa lokalizacja wywołała protesty mieszkańców. W zaistniałej sytuacji, ówczesne władze podjęły decyzję o urządzeniu rynku na placu przy ul. Targowej. Handel w tym miejscu trwa do dzisiejszego dnia. Sokólskie jarmarki niemiennie odbywają się w każdy poniedziałek.

Pracownicy muzeum proszą o udostępnienie archiwalnych zdjęć. Pozwolą one przygotować oryginalną wystawę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna