Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwierzęta futerkowe: Zmiany nie wprowadzą zakazu hodowli

d
Ministerstwo Środowiska pracuje nad projektem Rozporządzenia w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego, mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym.

Według Szczepana Wójcika, wiceprezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych, wpisanie zarówno norki amerykańskiej, jak i jenota na listę roślin i zwierząt gatunków obcych może spowodować likwidację istniejących ferm oraz powodować negatywne skutki na gospodarkę kraju, budżet państwa i poziom zatrudnienia.

O to, w jaki sposób zmiana przepisów wpłynie na hodowlę zwierząt futerkowych w Polsce, portal farmer.pl zapytał Ministerstwo Środowiska.

"Norka amerykańska jest gatunkiem obcym rodzimej faunie, a jej destrukcyjna obecność w środowisku przyrodniczym została wielokrotnie odnotowana, zasadne więc było umieszczenie tego gatunku na liście gatunków inwazyjnych. Planowane rozporządzenie, w związku z treścią art. 120 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody, spowoduje wymóg spełnienia dodatkowych wymagań dla hodowców. Ich celem będzie uniemożliwienie przedostawania się norek do środowiska poza fermą" - odpowiada MŚ.

Według ministerstwa celem rozporządzenia jest ochrona polskiej przyrody przed gatunkami inwazyjnymi, efektem będzie wzmocnienie kontroli i nadzoru nad podmiotami realizującymi działalność gospodarczą w oparciu o wyszczególnione gatunki.

"Zmiana przepisów w żadnym wypadku nie wprowadza zakazu hodowli. Nie ma powodów twierdzić, że w przypadku prawidłowo prowadzonej działalności, w tym zgodnej z wymaganiami stawianymi w pozwoleniach, pozwolenia nie będą wydawane. Intencją ministra środowiska jest, zgodnie z uwagami zawartymi w raporcie NIK, zwrócenie większej uwagi na zagrożenia związane z prowadzeniem hodowli gatunków inwazyjnych. Minister opiera się o wyniki monitoringu, prac i opracowań specjalistycznych oraz zaleceń międzynarodowych instytucji działających w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego" - wyjaśnia MŚ.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna