Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Uwaga, Rutinoscorbin wycofywany z aptek

Dodano: 14 marca 2014, 11:15

Rutinoscorbin to jeden z najpopularniejszych medykamentów

Rutinoscorbin to jeden z najpopularniejszych medykamentów

Główny Inspektor Farmaceutyczny na wniosek producenta zdecydował o wycofaniu z aptek niektórych partii Rutinoscorbinu. Powodem było niedotrzymanie standardów produkcyjnych przez jednego z dostawców substancji czynnej zawartej w tym leku.
Przeczytaj więcej

Jak wyjaśniła Małgorzata Michałków z biura prasowego GlaxoSmithKline, producenta Rutinoscorbinu, chodzi jedynie o ok. 8 proc. wszystkich opakowań leku, który obecnie jest na rynku. Zapewniła, że leku w aptekach nie zabraknie.

Pytana o powód złożenia wniosku do GIF, poinformowała, że poddostawca rutozydu, czyli substancji czynnej zawartej w leku, nie dopełnił standardów dobrej praktyki wytwarzania.

"W przypadku niedopełnienienia dobrej praktyki wytwarzania, mimo że produkt jest bezpieczny, nie może on być na rynku" - wyjaśniła procedury firmy Michałków.

Ponadto substancja ta zawarta jest także w suplementach diety Rutinoscorvit, więc partia tego suplementu także zgodnie z decyzją GlaxoSmithKline zostanie wycofana z hurtowni, aptek i rynku pozaapteczngo.

W komunikacie na stronie internetowej producent podkreślił, że "sytuacja ta nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania tych preparatów, co oznacza, że pacjenci mogą je bezpiecznie przyjmować". "GSK zdecydowało się jednak wycofać część serii produktów z hurtowni, aptek i rynku pozaaptecznego, gdyż firma nie akceptuje jakichkolwiek odstępstw od standardów produkcyjnych. (...) Wycofanie nie odbywa się z poziomu pacjenta" - dodano.

Jak zapewniła Michałków, po decyzji GIF apteki bardzo szybko, w ciągu kilku godzin, wycofują produkt z półek, a następnie zwracają do hurtowni farmaceutycznych, a te do producenta. "Wniosek złożyliśmy w czwartek i jeszcze tego dnia GIF wydał decyzję, więc w piątek określone serie Rutinoscorbinu powinny już zniknąć z półek w aptekach" - dodała.

GSC poinformowało, że kontynuuje produkcję Rutinoscorbinu oraz Rutinoscorvitu na bazie rutozydu dostarczanego przez innego dostawcę, nie związanego z tą sprawą. Firma podkreśla, że podjęła już działania mające na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu dostaw produktów do klientów i konsumentów.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • Rutinoscorbin
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.