Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o funduszu sołeckim już podpisana

d
A. Chomicz
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o funduszu sołeckim, która m.in. zwiększa wysokość zwrotu pieniędzy z budżetu państwa na działania lokalne.

Bronisław Komorowski, który spotkał się w Łasku z sołtysami, zwrócił uwagę, że ta instytucja istnieje w Polsce od 800 lat, była i jest nadal cząstką Polski samorządnej. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że większość gmin, w których istnieją sołectwa, dążyła do stworzenia funduszu i go utworzyła, korzystając ze wsparcia skarbu państwa.

Prezydent przyznał, że cieszy się, że może podpisać ustawę, która tworzy dalsze mechanizmy zachęcające do tego, aby fundusz sołecki nie był tworzony okazjonalnie na rok, ale stał się stałym narzędziem w rękach sołtysów i społeczności lokalnych. Według prezydenta, fundusz sołecki może służyć do rozwiązywania problemów nie tylko jednej wsi.

Fundusz sołecki jest wykorzystywany głównie na terenach wiejskich. Składają się na niego wyodrębnione w budżecie gminy środki, stanowiące ustandaryzowany system wsparcia inicjatyw lokalnych. Decyzja o tym, czy utworzyć fundusz, pozostaje w gestii rad gmin. Obliczane na podstawie ustawy pieniądze są przekazywane do dyspozycji poszczególnym sołectwom.

Pieniądze z funduszu sołeckiego są przeznaczane na realizację przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Prawo stanowi, że gmina otrzymuje z budżetu państwa zwrot części wydatków wykonanych w ramach tego funduszu.

Aby zwiększyć liczbę gmin korzystających z funduszu o 15 proc., czyli do 70 proc. ogółu gmin, nowa ustawa zwiększa o 10 proc., czyli do poziomu 20, 30 i 40 proc., wysokość zwrotu z budżetu państwa wydatków wykonywanych w ramach funduszu sołeckiego (wcześniej wydatki wykonane w ramach funduszu podlegały zwrotowi w 10, 20 i 30 proc.).

Zgodnie z nową ustawą, uchwała podejmowana przez radę gminy o utworzeniu funduszu sołeckiego ma charakter obowiązujący do czasu zmiany decyzji, zamiast dotychczasowej corocznej uchwały władz gminy w tej sprawie. Rozwiązanie to ma zwiększyć trwałość i stabilizację funduszy sołeckich, umożliwiając społecznościom planowanie przedsięwzięć w dłuższym okresie.

Nowe przepisy mają umożliwić realizację wspólnych przedsięwzięć przez sołectwa z terenu danej gminy. Każde z sołectw ma uchwalać oddzielnie wniosek dotyczący wspólnego przedsięwzięcia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna