Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZSTiO. Koniec remontu

(ab)
Wysokie, przestronne, nowocześnie wyposażone sale bardzo podobają się uczniom ZSTiO
Wysokie, przestronne, nowocześnie wyposażone sale bardzo podobają się uczniom ZSTiO Wojciech Wojtkielewicz
Na dwóch piętrach urządzono tu siedem pracowni do nauki zawodu. Jest wśród nich sala socjoterapii, gabinet rehabilitacji i masażu, pracownia komputerowa i do artterapii, w także gabinet logopedyczny i symulacyjne uczniowskie biuro podróży.

Ale super, sale są takie wysokie, jasne i przestronne - mówiła Kinga Zalesko, jedna z uczennic. - No i wszędzie nowoczesne wyposażenie.

- Mniej przypomina to tradycyjne klasy, a bardziej profesjonalne gabinety do różnych zajęć - dodawała jej koleżanka Urszula Ruducha. - O wiele sympatyczniej uczyć się w takich warunkach.

Takie były pierwsze wrażenia uczniów, którzy zobaczyli najnowszą część tzw. białostockiej odzieżówki. Dobiegł końca remont należącej do tej szkoły siedziby dawnego więzienia carskiego. Na rogu obecnych ulic Sienkiewicza i Ogrodowej zbudowali go carscy zaborcy w końcu lat 30. XIX wieku.

W środę odbyło się oficjalne, uroczyste oddanie budynku do użytku na potrzeby uczniów ZSTiO.

Na dwóch piętrach urządzono tu siedem pracowni do nauki zawodu. Jest wśród nich sala socjoterapii, gabinet rehabilitacji i masażu, pracownia komputerowa i do artterapii, w także gabinet logopedyczny i symulacyjne uczniowskie biuro podróży.

Wszystko dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz windy są także tabliczki z napisami w języku Braille'a na drzwiach sal. A stopnie schodów oznakowane są żółto-czarnymi taśmami, dostrzegalnymi dla osób słabowidzących.

Nowe sale bowiem przygotowano zwłaszcza pod dwa kierunki kształcenia, które niedawno ruszyły w tej placówce. To technik-masażysta i technik tyfloinformatyk. Oba przeznaczone są dla osób niedowidzących i niewidomych.

- To nowość w skali województwa - mówi Mariusz Pęza, dyrektor ZSTiO. - To pierwszy taki ośrodek u nas do praktycznego kształcenia w zawodach dla osób niedowidzących i niewidomych. Najbliższe tego typu ośrodki znajdują się w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy i Gdańsku.

Oczywście, nowe sale będą przydatne też dla innych uczniów. Odnowiony budynek ma powierzchnię ponad 730 mkw. Prace remontowe trwały w nim od 2012 roku i pochłonęły ok. 3,6 mln zł.

Trwają jeszcze ostatnie prace przy instalowaniu wyposażenia. Ostatni przetarg - na zakup sprzętu RTV, ma być rozstrzygnięty w ciągu 1,5 miesiąca.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna