Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie dentystyczne dotyczy także niepełnosprawnych

Paweł Chojnowski [email protected]
sxc.hu
Łomżyńscy radni wystosują apel do marszałka województwa w sprawie leczenia stomatologicznego osób specjalnej troski.

Chodzi o umożliwienie leczenia zębów w ogólnym znieczuleniu. W przypadku dzieci niepełnosprawnych najzwyklejszy zabieg stomatologiczny jest bardzo trudny do przeprowadzenia.

Dlatego Krajowe Towarzystwo Autyzmu oddział w Łomży występuje z apelem do Zarządu Województwa Podlaskiego, by utworzono gabinet świadczeń ogólnostomatologicznych w znieczuleniu ogólnym w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Do apelu jednogłośnie przyłączyła się Rada Miasta Łomży.

Zmuszeni do podróży

- Rodzice i opiekunowie dzieci, młodzieży i osób dorosłych zaliczanych do wymagających specjalnej troski, bardzo często przy zabiegach stomatologicznych swoich podopiecznych skazani są na wykonanie ich w znieczuleniu ogólnym w obecności anestezjologa - tłumaczy Wojciech Winko, sekretarz Zarządu KTA o/Łomża. - Takie specjalistyczne świadczenia stomatologiczne są kontraktowane przez NFZ, lecz w przypadku rodzin osób zamieszkałych na terenie subregionu łomżyńskiego, najbliższe gabinety stomatologiczne świadczące takie usługi usytuowane są w Białymstoku.

W razie potrzeby osoby niepełnosprawne zmuszone są więc do długiej i uciążliwej podróży. To "karkołomny i często trudny do udźwignięcia wysiłek organizacyjny i finansowy, tak dla opiekunów, jak i dla samych niepełnosprawnych" - argumentują autorzy apelu.

I zapowiadają, że wniosek o jego wystosowanie skierują do wszystkich samorządów subregionu oraz wybranych z tego terenu radnych sejmiku wojewódzkiego. Zarząd KTA o. w Łomży złożył już stosowny wniosek na ręce dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Innego wyjścia nie ma

Osoby niepełnosprawne posiadające prawne orzeczenie o niepełnosprawności, w tym dzieci i młodzież do lat 16 stanowią relatywnie dużą grupą wśród zamieszkałej na tym terenie ludności.

"Jest to jednocześnie bardzo liczna grupa pacjentów wymagająca specjalistycznego leczenia stomatologicznego, które to świadczenie szczególnego wymiaru nabiera dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych zaliczanych do wymagających specjalnej troski. Ograniczona możliwość werbalnego porozumiewania się z takim pacjentem oraz stopień jego dysfunkcji, bardzo często wymusza konieczność przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym" - brzmi treść apelu.

NFZ refunduje kompleksowe leczenie dentystyczne w znieczuleniu ogólnym dla osób do 16. roku życia na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności oraz dla osób powyżej 16. roku życia na podstawie orzeczenia stwierdzającego umiarkowany lub głęboki stopień niepełnosprawności, to świadczenia takie udzielane są w woj. podlaskim wyłącznie przez trzy podmioty - wszystkie z siedzibami w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna