Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy wiedzą, że warto się szkolić

Barbara Kociakowska [email protected]
Erik Hansen, menedżer ds. eksportu Viking Genetics mówił m.in. o tym, jak zarządzać stadem, by mieć zdrowe i wytrzymałe krowy
Erik Hansen, menedżer ds. eksportu Viking Genetics mówił m.in. o tym, jak zarządzać stadem, by mieć zdrowe i wytrzymałe krowy
Zdrowotność krów to podstawa - takie przesłanie płynie z konferencji ph. "Czynniki wpływające na zysk w hodowli bydła". Powinna być ważniejsza niż wydajność.

Jacek Grala, specjalista ds genetyki i rozrodu w firmie Konrad zwraca uwagę na to, że przez ostatnich kilkanaście lat u nas w kraju widać było pogoń za ilością mleka. Krowy miały być duże, bo wówczas miały genetyczne predyspozycje, by produkować więcej mleka, cały czas dążyliśmy do zwiększania ilości.

- Od pewnego czasu Duńczycy zaczęli zwracać uwagę na to, że istotna jest także długowieczność krów i ich zdrowie oraz to, by mleko zawierało dużo białka i tłuszczu - mówi Jacek Grala.

Za granicami naszego kraju zaczęto więc kłaść duży nacisk na cechy związane z długowiecznością. Duńczycy, jako pierwsi na świecie dołożyli do indeksu opłacalności parametr, jakim jest zdrowotność racic (w związku z tym, że była to czwarta przyczyna brakowania krów w Dani). Dużą uwagę przywiązują też do ilości komórek somatycznych, czyli to, na co teraz mleczarnie zwracają szczególną uwagę.

W spotkaniu uczestniczył m.in. Michał Krajewski, producent mleka z Krajewa Białego (posiada 35 krów).

- Jeśli tylko pozwala mi na to czas, chętnie biorę udział w tego typu szkoleniach - mówi. - Na tym można było się dowiedzieć, jak hodować wysokowydajne krowy, podnosić ich zdrowotność, długowieczność. Myślę, że są to istotne informacje.

Przyznaje on, że bardziej odpowiada mu model stawiający na zdrowotność niż na wydajność.

- Co z tego, że wydajność będzie wysoka, kiedy ten zysk, który, który rolnik miał osiągnąć z produkcji mleka, pochłoną koszty na opiekę weterynaryjną - dodaje. - Dlatego uważam, że zdrowotność jest bardzo ważna.

Docenia on rolę szkoleń. I jak mówi, zawsze stara się przekładać zdobytą podczas nich wiedzę teoretyczną na praktykę. Stara się dążyć w tym co robi do doskonałości.

Grzegorz Cieśliński, regionalny dyrektor sprzedaży Dairy Solutions - Lely podkreślał, że coraz ważniejszą rolę w produkcji mleka odgrywa automatyzacja. Coraz śmielej wkracza ona do gospodarstw, do obór. Dzisiaj większość wykonywanych w oborze prac można zautomatyzować. Poczynając od czyszczenia podłóg rusztowych, czyli usuwania odchodów, poprzez zadawanie paszy, po dojenie. Coraz więcej rolników decyduje się na automatyzację, choć nie wszyscy wybierają cały dostępny zestaw urządzeń.

- Niektórzy rolnicy kupują tylko roboty udojowe, a inni tylko urządzenia mniejsze, np. do sprzątania, czy podgartania paszy - mówi Grzegorz Cieśliński. - W polskich oborach pracuje już około 115 robotów Lely, które są zainstalowane u ok. 65-70 hodowców. Zdaniem Grzegorza Cieślińskiego, rolnicy mogą jeszcze nie być przekonani do tych najnowszych technik, gdyż do nas wszystko przychodzi z opóźnieniem. Czasami barierą jest także komputer, który w Polsce jeszcze nie jest tak powszechną rzeczą. Nie wszyscy hodowcy mają następców, którzy z takimi urządzeniami jak tablet czy komputer są za pan brat.

Jednak, według niego, popularność robotów będzie rosła i to bardzo szybko. Globalizacja postępuje, a ludzi do pracy brakuje. Patrząc z perspektywy czasu na kraje zachodnie, gdzie roboty wkraczały od 2000 roku, czyli już od kilkunastu lat, widać efekty. Są państwa, gdzie na 10 inwestycji przypada 8 robotów.

- A więc myślę, ze automatyzacja przyjdzie do nas bardzo szybko, czy tego chcemy, czy nie - mówi przedstawiciel firmy Lely.

Jeśli popatrzymy na mapę Polski, to najwięcej robotów znajdziemy w okolicach Łomży (tam pracuje ok. 30 robotów Leli), Kutna i Bydgoszczy. Widać jednak, że w całej Polsce sprzedaż robotów rośnie.

Robot udojowy można kupić już za 100 tys. euro. Firma Lely rozkłada rolnikom koszty na 10 lat, miesięczna rata wynosi wówczas 3,9 tys. zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna