Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki rządowemu in vitro 260 kobiet zaszło w ciążę

(luk)
0 marca urodziło się też pierwsze dziecko – wcześniak – dzięki programowi prowadzonemu w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
0 marca urodziło się też pierwsze dziecko – wcześniak – dzięki programowi prowadzonemu w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. sxc.hu
Z pierwszych sześciorga dzieci, które urodziły się w Polsce dzięki rządowemu programowi in vitro, aż pięcioro przyszło na świat w Białymstoku, w trzech różnych ośrodkach.

W woj. podlaskim rządowy program finansowania zapłodnienia in vitro realizują obecnie trzy ośrodki w Białymstoku: Klinika Leczenia Niepłodności "Bocian", Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej "Kriobank" oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Jako pierwsze na świat przyszły bliźnięta - chłopiec i dziewczynka - urodzone w "Bocianie". To dzieci pierwszej pary, która skorzystała z ministerialnego dofinansowania. Maluchy są zdrowe i przyszły na świat w terminie.

- Cieszymy się, że program sprawnie funkcjonuje i pierwsze dzieci przychodzą już na świat - powiedział dr Grzegorz Mrugacz z kliniki "Bocian". - Daje on wielu parom, które mają problemy z płodnością, szansę na założenie rodziny. Program spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego nasza klinika bierze udział w konkursie na jego realizatorów w kolejnych latach.

10 marca urodziło się też pierwsze dziecko - wcześniak - dzięki programowi prowadzonemu w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Maluch przyszedł na świat w 33. tygodniu ciąży, ale w dobrym stanie, ważył 2350 gramów.

- W najbliższych dniach i tygodniach urodzą się kolejne dzieci - mówi prof. Sławomir Wołczyński, kierownik kliniki.

Każdy białostocki ośrodek mógł w pierwszym etapie programu przyjąć po około 400 par. Ta pula jest już wyczerpana. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, dotychczas w województwie podlaskim w rządowym programie zarejestrowano 1271 par.

- Zakwalifikowano 956 par, na kwalifikację czekają 283 pary - informuje Krzysztof Bąk, rzecznik ministra zdrowia. - Niektóre pary zostały zdyskwalifikowane (osiem par), bądź zrezygnowały (24). W związku z tym nie zawsze suma par zakwalifikowanych i oczekujących na kwalifikację jest równa liczbie par zarejestrowanych. W wyniku świadczeń udzielonych w ramach programu w trzech realizujących program białostockich ośrodkach potwierdzono dotychczas klinicznie 260 ciąż.

Trwa kwalifikacja ośrodków do drugiego etapu programu. Ministerstwo Zdrowia w miniony piątek ogłosiło listę ofert spełniających warunki formalne w ramach konkursu. Są na niej 23 placówki, w tym ponownie trzy białostockie. Czy zakwalifikują się do kolejnego etapu i ilu osobom będą mogły pomóc, okaże się w najbliższych dniach.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 60-80 mln par na świecie jest dotkniętych problemem bezdzietności. Przyjmuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych ten problem dotyczy od 10 do 15 proc. par w wieku prokreacyjnym. W Polsce dotkniętych niepłodnością może być około 1,2-1,3 mln par, z czego część wymaga leczenia metodą wspomaganego rozrodu.

W Polsce leczenie niepłodności metodą in vitro jest stosowane od ponad 25 lat, jednak dotychczas wiele par nie mogło z niego skorzystać z powodów finansowych. Rządowy program refundacji in vitro ruszył 1 lipca 2013 r. Potrwa trzy lata i szacuje się, że weźmie w nim udział około 15 tys. par.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna