Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia z głębi ziemi ogrzeje szkoły

PCh
UM Wysokie Maz.
Trwa realizacja projektu "Zastosowanie central grzewczych z pompami ciepła i kolektorami słonecznymi w gminnych obiektach edukacyjnych Miasta Wysokie Mazowieckie" w miejskich jednostkach oświatowych: przedszkolach nr 1 i 2, SP nr 1 i gimnazjum.

Dzięki pozyskiwanej energii geotermalnej (głównie do podgrzania wody użytkowej oraz ogrzewania pomieszczeń) zmniejszą się koszty eksploatacji budynków. Dodajmy, że w tych obiektach już w poprzednich latach została przeprowadzona termomodernizacja: docieplenie ścian i stropodachów, wymiana elewacji, wykonanie nowej stolarki okiennej, wymiana grzejników i instalacji c.o.

Całkowita wartość inwestycji to ok. 1, 8 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. W marcu zaczęły się już prace przy Szkole Podstawowej Nr 1. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec października.

Energia geotermalna polega na wykorzystaniu energii cieplnej ziemi do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Uzyskiwana jest ona przez odwierty do naturalnie gorących wód podziemnych. Energia ta obecnie jest konkurencyjna pod względem ekologicznym i ekonomicznym w stosunku do pozostałych źródeł energii, możliwej do wykorzystania dla celów grzewczych.

Miasto już od pewnego czasu stawia na odnawialne źródła energii. To dzięki nim, z końcem 2012 r. centrala grzewcza z pompami ciepła zaopatruje w ciepło technologię basenową oraz dostarcza ciepła do podgrzewania wody użytkowej w Miejskiej Pływalni "Wodnik".

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna