Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Kleszcze są coraz groźniejsze

luk
W. Wojtkielewicz
W. Wojtkielewicz
W 2013 r. zapadaliśmy na boleriozę, ale też listeriozę, tularemię, a nawet gorączkę denga.

Grypa, choroby przenoszone przez kleszcze i inne zwierzęta, a także zakażenia meningokokami, to największe problemy zdrowotne mieszkańców woj. podlaskiego - wynika z najnowszego raportu o stanie sanitarnym regionu za 2013 rok.

Wirusy atakują

Łącznie w sezonie grypowym, w województwie podlaskim od 1 września 2012 r. do 30 kwietnia 2013 r. zarejestrowano 88376 przypadków zachorowań/podejrzeń na grypę. W sezonie 2011/2012 było o 62672 przypadków mniej. W 2013 r. w 24 przypadkach potwierdzono obecność wirusa grypy.

W ubiegłym roku w województwie podlaskim zarejestrowano osiem zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową, w tym pięć posocznic i sześć przypadków zapalenia opon mózgowych i/lub mózgu. Osoby chore miały: do 1 roku życia (dwoje dzieci), 4 lata, 5 lat, 18 lat, 22 lata, 47 oraz 48 lat. W toku dochodzenia epidemiologicznego objęto nadzorem osoby mające kontakt z chorymi i zastosowano chemioprofilaktykę.

Województwo podlaskie jest terenem endemicznym boreliozy i wirusowego zapalenia mózgu przenoszonego przez kleszcze. Puszcza Białowieska i Knyszyńska sprzyjają zachorowaniom związanym z istnieniem ognisk przyrodniczych, w których czynniki chorobotwórcze krążą w środowisku zwierząt i ich przenosicieli kleszczy.

W porównaniu do 2012 r. nastąpił wzrost zachorowań na boreliozę. W 2013 roku w województwie podlaskim odnotowano 1199 przypadków (wojewódzki współczynnik zapadalności 99,8), o 223 więcej niż rok wcześniej. Najwięcej zachorowań zanotowano w powiatach: białostockim, suwalskim, sokólskim i bielskim. W 2013 r. zarejestrowano 111 przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze (wojewódzki współczynnik zapadalności wynosił 9,2). W 2012 roku było o sześć zachorowań mniej.

W 2013 r. zarejestrowano także dwa przypadki zachorowań na listeriozę, w jednym przypadku nastąpił zgon - był to 86-letni pacjent z obniżoną odpornością, małopłytko-wością, zaburzeniami świadomości. W drugim przypadku choroba dotknęła uczennicę gimnazjum.

Listerioza jest szeroko rozpowszechnionym bakteryjnym zakażeniem środowiskowym. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakażonymi wydalinami chorego zwierzęcia.

W 2013r. zarejestrowano dwa przypadki zachorowań na tularemię - ostrą odzwierzęcą chorobę zakaźną, występującą w naturalnych warunkach wśród gryzoni i zającowatych, a do zakażenia dochodzi przez uszkodzoną skórę, rzadziej drogą wziewną i pokarmową. Rezerwuar zarazka to dzikie i domowe ssaki, a także kleszcze.

W ubiegłym roku w Podlaskie wystąpiły trzy przypadki zawleczone gorączki denga (infekcyjna choroba tropikalna), jeden przypadek zachorowania na tężec, jeden przypadek legionelozy, dwa przypadki zatrucia jadem kiełbasianym i trzy przypadki zakażenia jelitowego wywołanego przez Yersinia enterocolitica.

Nadal zagrożeniem dla mieszkańców województwa są pokąsania przez zwierzęta podejrzane o wściekliznę. Wprawdzie w 2013 r. w Podlaskiem nie potwierdzono laboratoryjnie wścieklizny, ale z powodu kontaktu ze zwierzętami podejrzanymi o wściekliznę 240 osób poddano szczepieniom (w 2012 r. 227 osób).

Mniej krztuśca, więcej różyczki

W ostatnim okresie nastąpił spadek zachorowań na krztusiec (w 2013 r. zarejestrowano 228 przypadków, w 2012 r. o 179 więcej). Najwięcej zachorowań zgłoszono z miasta Białegostoku i powiatu białostockiego. Spadła też liczba przypadków zachorowań na ospę (z 4908 do 3638).

Kilkukrotnie wzrosła natomiast liczba podejrzeń zachorowania na różyczkę - z 74 przypadków w 2012 do 628 w 2013 r. Tak wielki wzrost przypadków zachorowań na tę chorobę odnotowywany jest w całym kraju. Według specjalistów, to tzw. epidemia wyrównawcza.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna