Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za używany towar płacimy jak za nowy. Sprzedawcy stosują nieuczciwe praktyki

opr. (d)
sxc.hu
Robiąc zakupy w sklepie jesteśmy przekonani, że zawsze otrzymujemy towar nowy.

A co powiedziałbyś, gdyby rzeczywistość okazała się czasem zupełnie inna? Do refleksji nad tak postawionym pytaniem zmusiły prawników Federacji Konsumentów otrzymywane sygnały o tym, że produkty wprowadzane do obrotu nie zawsze były nowe.

Okazuje się bowiem, iż niektórzy przedsiębiorcy umożliwiają swoim pracownikom czasowe wypożyczanie oferowanych przez nich towarów - książek, płyt CD i DVD, gier komputerowych, czasem również urządzeń elektronicznych. Powodem takiego zachowania sprzedawców - jak tłumaczą - jest chęć zwiększenia wiedzy pracowników o oferowanych towarach, aby potem jak najefektywniej mogli oni służyć pomocą osobom zainteresowanym zakupem danego towaru. Zachowanie takie, na tym etapie, oczywiście nie jest jeszcze naruszeniem prawa. Problem pojawia się w momencie zwrotu wypożyczonej rzeczy przez pracownika sklepu.

Z otrzymanych przez Federację Konsumentów informacji wynika, iż zazwyczaj ponownie trafia ona do sprzedaży jako towar nieużywany, pełnowartościowy. Tylko nieliczni przedsiębiorcy podejmują decyzję o zakwalifikowaniu takich produktów jako tzw. rzeczy z ekspozycji, co skutkuje nieznacznym obniżeniem ich ceny.
Co to oznacza dla konsumentów? Między innymi to, że za tę samą cenę co towar faktycznie nowy, otrzymują oni rzecz o mniejszej wartości, a często także i niższej jakości. Nieświadomi praktyk stosowanych przez przedsiębiorców mogą nabyć produkt uszkodzony lub niekompletny, co może skutkować żmudną, czasochłonną, a nierzadko także kosztowną procedurą reklamacyjną.

Dodatkowo, takie praktyki stosowane przez sprzedawców naruszają przepisy prawa, które wskazują wyraźnie, że "nieuczciwą praktyką rynkową jest praktyka sprzeczna z dobrymi obyczajami, która w istotny sposób zniekształca lub może zniekształcić zachowanie rynkowe przeciętnego konsumenta przed zawarciem umowy dotyczącej produktu, w trakcie jej zawierania lub po jej zawarciu". Ponadto, "za nieuczciwą praktykę rynkową uznaje się w szczególności praktykę rynkową wprowadzającą w błąd, głównie poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o produkcie".

A więc brak informacji o wcześniejszym używaniu produktu należy uznać za nieuczciwość. Dodatkowo jest kwestia odstąpienia od umowy i zwrotu zakupionych towarów. Zasadą jest, że w przypadku produktów kupionych w sklepach stacjonarnych, tradycyjnych (nie np. internetowych), nie ma możliwości zwrotu towaru i zależy on tylko i wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy. Inaczej rzecz wygląda, gdy kupujemy w sklepie internetowym - możemy towar zwrócić, ale nie każdy i nie zawsze. W przypadku niektórych produktów, zgodnie znowu z przepisami, "(…) prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi w wypadkach dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania".

Oznacza to, że konsument, który płaci za płytę, po jej rozpakowaniu nie ma prawa jej zwrócić, bo mógł jej używać, ale wolno mu zapłacić za używaną przez kogoś i powtórnie zapakowaną i jeszcze nic o tym nie wie.

W związku z tym Federacja Konsumentów wyraziła sprzeciw przeciwko takim praktykom. Uważa, że jawnie naruszają one obowiązujące prawo, dobre obyczaje oraz zbiorowy interes konsumentów, a konsument powinien być poinformowany o tym, że nabywa towar używany,

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna