Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa dywanów. Wzory wzięte ze... snu

db
– Praca przy tkaninach dwuosnowowych wymaga dużo uporu – twierdzi Danuta Radulska z Wasilówki
– Praca przy tkaninach dwuosnowowych wymaga dużo uporu – twierdzi Danuta Radulska z Wasilówki D. Biziuk
Praca przy krosnach wymaga nie lada skupienia, ale też - jak żadna inna - uspokaja i wycisza. Przekonywały o tym tkaczki z gminy Janów, których dywany można obejrzeć od minionego piątku w Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Na ekspozycji zgromadzono dywany dwuosnowowe z prywatnych zbiorów janowskich twórczyń ludowych. Ich autorkami są: Teresa Pryzmont, Alicja Kochanowska, Filomena Krupowicz, Ludgarda Sieńko, Helena Gołko, Danuta i Karolina Radulskie, Bernarda Rość oraz Lucyna Kędzierska.

Z zabawkami pod krosnami

- Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak powstają słynne dywany dwuosnowowe, powinien przyjechać do naszych pracowni. Serdecznie zapraszamy - powiedziała Danuta Radulska z Wasilówki.

Pani Danuta uczestniczyła w otwarciu sokólskiej wystawy razem ze swoją synową Karoliną - najmłodszą w gronie janowskich tkaczek.

- Mam 28 lat. Tkam dopiero od roku, ale już mam na swoim koncie znaczącą nagrodę. W 2013 roku moja tkanina zajęła drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Ośrodek Kultury w Janowie - poinformowała Karolina Radulska.

Początkująca tkaczka pochodzi z rodziny o artystycznych tradycjach.
- Moja babcia Aurelia Majewska z Wasilówki była znaną tkaczką. Jako dziecko uwielbiałam bawić się zabawkami pod krosnami - usłyszeliśmy od pani Karoliny. - Ale tkania dywanów dwuosnowowych nauczyła mnie nie babcia, ale teściowa. Po prostu w moim życiu przyszedł taki moment, kiedy postanowiłam zgłębić tę trudną sztukę.

Pracowitość połączona z talentem

- Podziwiam pracowitość wszystkich tkaczek i gratuluję im ogromnego talentu - podkreśliła Krystyna Kostera z Sokólskiego Ośrodka Kultury.
Ci, którzy w piątek przyszli do muzeum w Sokółce, chcieli wiedzieć, skąd tkaczki czerpią pomysły na wzory dla swoich dywanów.

- Myślimy o pracy tak intensywnie, że śni się nam ona po nocach. Najczęściej są to wyśnione wzory - odpowiedziała Alicja Kochanowska, tkaczka z Janowa.
Autorki dywanów dwuosnowowych przypomniały, że 2014 rok został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga.

- Najwyższym wyróżnieniem dla twórcy ludowego jest Nagroda im. Oskara Kolberga. Przyznaje się ją od 40 lat. W jej posiadaniu jest kilka osób z powiatu sokólskiego - dodały mieszkanki gminy Janów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna