Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Donata Żmiejko [email protected]
Aby uniknąć sytuacji, w której dziecko wchodzi w dorosłe życie z długami po zmarłym.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego spadkobierca powołany do spadku, bądź to drogą testamentu, bądź na mocy dziedziczenia ustawowego, wstępuje w ogół praw i obowiązków zmarłego z chwilą otwarcia spadku, po złożeniu stosownego oświadczenia. Dziedziczenie, to przejmowanie całego majątku po spadkodawcy. Jednak spadek to nie zawsze tylko majątek. Zdarza się, że po zmarłym członku rodziny pozostają długi, których odziedziczyć nie chcemy ani my, ani nasze dzieci. Od odpowiedzialności za długi spadkodawcy uchroni nas odrzucenie spadku.

Ograniczenie odpowiedzialności

Chcąc uniknąć odpowiedzialności za długi spadkowe i konieczności ich spłaty z własnego majątku, należy w ciągu sześciu miesięcy od dnia dowiedzenia się o powołaniu do spadku, czyli o śmierci bliskiej osoby, złożyć przed sądem lub notariuszem, oświadczenie, czy przyjmujemy spadek, a jeśli tak, to w jaki sposób.
Spadkobierca może przyjąć spadek wprost - bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, lub z dobrodziejstwem inwentarza - z ograniczeniem odpowiedzialności za długi (spadkobierca nie będzie pokrywał ich z własnego majątku).

Skutki oświadczenia o odrzuceniu spadku

Jeśli spadkobierca skutecznie złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku, to będzie traktowany tak, jakby spadku nie dożył. Oznacza to, że jest pomijany przy dziedziczeniu, a na jego miejsce wstępują inni spadkobiercy. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:
- Po zmarłym Adamie K. dziedziczy trójka jego dzieci. Jedno z nich postanowiło spadek odrzucić. Z uwagi na to, że nie miało własnych dzieci, jego udział spadkowy przypadł pozostałym dzieciom spadkodawcy.

- W tej samej sytuacji, jeśli odrzucający spadek miałby dzieci - to jego udział przypadłby właśnie im. Po zmarłym Adamie K. dziedziczyły by więc jego dzieci i wnuki (dzieci spadkobiercy, który dany spadek odrzucił).

Generalnie zasada jest taka: udział spadkowy przy odrzuceniu spadku w pierwszej kolejność przypada zstępnym danego spadkobiercy, dopiero później rozdziela się w linii bocznej (np. przypada rodzeństwu danego spadkobiercy).

Zezwolenie na odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku przez małoletniego, może nastąpić tylko po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego, właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania dziecka. To sąd zdecyduje, czy przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun) będzie mógł złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka. Jeśli takiej zgody rodzic nie uzyska, a mimo to złoży oświadczenie, będzie ono nieważne. Odrzucenie spadku jest bowiem czynnością przekraczającą tzw. zwykły zarząd majątkiem dziecka i dlatego do jego dokonania jest konieczna zgoda sądu rodzinnego. Dopiero po jej uzyskaniu, rodzic może zwrócić się do sądu spadku z wnioskiem o przyjęcie stosownego oświadczenia. W takim przypadku sześciomiesięczny termin na złożenie oświadczenia biegnie dla dziecka od chwili, gdy jego przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun) dowiedział się o podstawie powołania dziecka do spadku.

Wniosek

Wniosek o zezwolenie na odrzucenie spadku przez małoletniego powinien zawierać:
- miejscowość i datę;
- adres sądu rejonowego - wydział rodzinny i nieletnich według miejsca zamieszkania dziecka;
- oznaczenie wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres rodziców dziecka);
- oznaczenie uczestnika postępowania (imię, nazwisko, adres małoletniego dziecka);
- tytuł wniosku, czyli : "Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka małoletniego";
- określenie we wniosku tego o co wnosimy;
- uzasadnienie wniosku;
- własnoręczny podpis wnioskodawcy;
- załączniki (odpis wniosku, skrócony odpis aktu urodzenia małoletniego dziecka, skrócony odpis aktu zgonu osoby zmarłej, kopie wezwań do zapłaty kierowanych do zmarłego);
- dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 40 zł.

Oświadczenie w imieniu małoletniego

Zgoda sądu stanowi podstawę do złożenia przez rodziców lub opiekunów prawnych małoletniego skutecznego oświadczenia o odrzuceniu spadku. Brak takiego oświadczenia opiekuna małoletniego dziecka w terminie 6-ciu miesięcy od dowiedzenia się rodzica lub opiekuna prawnego o podstawie powołania dziecka do spadku, jest jednoznaczne z przyjęciem przez dziecko spadku z dobrodziejstwem inwentarza. A to oznacza odpowiedzialność dziecka za długi spadkodawcy do wartości stanu czynnego spadku (wartość masy spadkowej pomniejszona o długi ciążące na spadku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna