Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Jajka mogą być kurze, gęsie, strusie, albo... styropianowe

PCh
Szukacie inspiracji? Imponującą kolekcję pisanek możemy obejrzeć w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Chętnie ozdabiamy nimi święconkę czy świąteczny stół, ale rzadko wykonujemy samodzielnie. Pisanki to najbardziej rozpoznawalny wielkanocny symbol, choć tradycja zdobienia jaj wywodzi się aż ze starożytności.

Rodzinne zdobienie ugotowanych jaj lub wydmuszek może być świetną zabawą. Warto podpatrzyć, jak robią to profesjonaliści.
Wyjątkową wystawę pisanek już od dziesięciu lat można oglądać w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Liczy ona ponad 2 tys. eksponatów, głównie z Polski, ale też Czech, Rosji, Białorusi, Ukrainy, a nawet Chin, Japonii, czy Kenii. I wciąż się powiększa.

- Zwiedzający są też często twórcami i chcą umieścić swoje prace w muzeum - mówi Wojciech Bogucki, opiekun ekspozycji i również twórca pisanek. - Średnio rocznie przybywa ok. stu pisanek.

Pisanki wykonane są w różnych technikach i zdobione we wzory charakterystyczne dla danego regionu.
Zazwyczaj za "bazę" służą jajka kurze lub gęsie, ale...

- Mamy też ok. 20 nietypowych jaj - łabędzie, emu, strusie, gołębie, przepiórcze, kacze - wylicza Bogucki. - A w tym roku pozyskałem jajo bocianie, które wypadło z gniazda i nie potłukło się. Przygotuję z niego pisankę.
Wyjątkowym okazem jest też pisanka z jaja pingwina.

Wciąż pojawiają się nowe pomysły na wykonywanie pisanek. - Ta twórczość jest rozwijana, idzie w kierunku nowoczesności - podsumowuje współczesne pisankarstwo pan Wojciech. - Jaja zdobione są techniką dekupażu, a ostatnio jest szał na robienie pisanek na "jajkach" ze styropianu. Daje to nowe możliwości, np. ozdabiania ich cekinami.

Początkującym polecamy takie jajka do ćwiczeń. Wyższa szkoła jazdy to z kolei wykonanie pisanki z wydmuszki. Najlepiej jednak zwykłe jajko ugotować w wodzie z barwnikiem lub np. z łupinami cebuli, sokiem z buraka. To tzw. kraszanki. Jeśli wyskrobiemy na jajkach wzorek, powstaną drapanki. Inną popularną w naszym regionie techniką jest utworzenie wzorku woskiem (pisanie woskiem, stąd nazwa: pisanki), a następnie zanurzenie w barwniku. Na Kurpiach często stosowaną techniką jest oklejanie jaj - sitowiem, włóczką, kolorowym papierem.

Dużym powodzeniem wśród odwiedzających rozmaite targi rękodzieła cieszą się misternie wykonane koronkowe wzory, szczególnie pięknie prezentujące się na jajach strusich. Ich cena osiąga nawet 100 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna