Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 samorządów opracowało strategię rozwoju Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Paweł Tomkiewicz [email protected]
W najbliższych latach powstaną przystanie żeglarskie, ścieżki rowerowe i zupełnie nowe atrakcje turystyczne.

Dzięki unijnym dotacjom ostatnie lata były obfite w samorządowe inwestycje. Wiele z nich gminy realizowały indywidualnie. Teraz, w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020, dalej chcą zdobywać fundusze z Unii Europejskiej. Ale już nie w pojedynkę, ale razem. Dlatego 12 mazurskich samorządów wspólnie przygotowało koncepcję rozwoju regionu.

Jednym z najdroższych projektów, szacowanym na 264 mln zł, będzie kontynuacja tzw. Masterplanu, czyli inwestycje w sieci wodociągowe i kanalizacyjne. Planowana jest m.in. modernizacja oczyszczalni ścieków w Giżycku, Mrągowie i Mikołajkach, budowa ponad 70 km kanalizacji sanitarnej i 1575 przydomowych oczyszczalni ścieków.

W ramach inwestycji związanych z ochroną środowiska samorządy chcą przeprowadzić termomodernizację 31 budynków publicznych, a także promocję ekologicznych form ogrzewania. Urzędnicy szacują, że dzięki wsparciu uda się je zastosować w 1 730 obiektach.
Znaczna część planowanych inwestycji związana jest z turystyką i jeziorami. Samorządy chcą wybudować Mazurską Pętlę Rowerową. Zgodnie z planem będzie ona miała 300 km długości i przebiegać będzie przez 12 miast i gmin. Do tego powstanie ok. 500 km lokalnych tras, które będą łączyły się z pętlą. Szacowany koszt tej inwestycji to 51 mln zł.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie w regionie siedmiu parków tematycznych - historycznych i rekreacyjno-kulturowych. Będą to m.in. piska ścieżka edukacyjna szlakiem obiektów militarnych, Mazurski Park Zimowy w Spytkowie czy średniowieczna wioska krzyżacka w Rynie. Część z tych projektów zostanie zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym. Podobnie ma wyglądać modernizacja Twierdzy Boyen. Projekt, który zakłada m.in. utworzenie w zabytkowej fortyfikacji luksusowego hotelu, Giżycko chce zrealizować z prywatną firmą.

Samorządom zależy na większym wykorzystaniu jezior i rzek. Dlatego w najbliższych latach chcą zdobyć unijne pieniądze również na budowę około 10 nowych przystani żeglarskich czy reaktywację dawnych szlaków wodnych, m.in. rzeki Pisy.

Innym z projektów jest mazurska szkoła pod żaglami. Zakłada on szkolenie dzieci i młodzieży w dwóch blokach. Pierwszy ma na celu przeprowadzenie kilkuletnich kompleksowych kursów żeglarskich, a drugi upowszechnianie żeglarstwa poprzez zajęcia pozalekcyjne dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Rocznie mogłoby brać w nich udział około 320 uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna