Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny. Arkusze, pytania, odpowiedzi (wideo)

(ab)
Od prawej: Natalia Czerska,Maciej Frąś i Angelika Kłoczko byli zadowoleni po pierwszym dniu egzaminu
Od prawej: Natalia Czerska,Maciej Frąś i Angelika Kłoczko byli zadowoleni po pierwszym dniu egzaminu Andrzej Zgiet
Uczniowie ostatnich klas gimnazjów piszą testy, podsumowujące ich wiedzę i umiejętności.

Za bardzo się nie stresuję, po prostu bazuję na tym, czego nauczyłam się przez dotychczasowe trzy lata - mówiła Izabela Zalewska, uczennica białostockiego PG 3. - Myślę, że w sumie dobrze mi poszło.

Egzamin Gimnazjalny 2014. Historia i WOS (test, odpowiedzi)

Uczniowie ostatnich klas gimnazjów rozpoczęli egzaminy, kończące ten etap nauki. Tegoroczny egzamin gimnazjalny potrwa do piątku. Składa się z trzech części.

W środę uczniowie wykazywali się wiedzą i umiejętnościami z przedmiotów humanistycznych. Walki gladiatorów, państwo krzyżackie, genealogia Jagiellonów, powstanie Chmielnickiego, strajk szkolny we Wrześni - takich m.in. tematów dotyczyły zadania w teście z historii i wiedzy o społeczeństwie.

W części dotyczącej języka polskiego gimnazjaliści mieli do rozwiązania 22 zadania. Odnosiły się one m.in. do fragmentu "Hebanu" Ryszarda Kapuścińskiego.

Uczniowie musieli też napisać rozprawkę na temat "Ciekawość - ułatwia czy utrudnia życie?", ilustrując ją przykładami z literatury.

- Było dużo tekstów źródłowych, więc z odpowiedziami raczej nie było problemu - oceniała Emilia Grabowska, uczennica PG 3 w Białymstoku.

- Ale trochę stresu zawsze jest, bo to jednak taka mała matura - mówił jej kolega Bartosz Targoński. - Ten egzamin trochę kształtuje naszą przyszłość, bo pokazuje do jakiej szkoły średniej możemy iść.

TESTY GIMNAZJALNE 2014 ODPOWIEDZI

Egzamin gimnazjalny bywa nazywany małą maturą, bo od jego wyniku zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej. Ci, którym udało się zdobyć tytuł laureata w jakimś konkursie przedmiotowym, mają już taką gwarancję. Dla pozostałych kwietniowy maraton gimnazjalny to mimo wszystko stres.

- Jak co rok, młodzież to jednak przeżywa - mówi Eugeniusz Saczko, dyrektor Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. - Zwłaszcza na początku jest stres, bo to jeden z ważniejszych egzaminów. Ale uczniowie mówili, że nie było trudno. I byli raczej zadowoleni.

Tu znajdziesz odpowiedzi

- Myślę, że obiektywnie będą mogli ocenić egzamin dopiero wtedy, gdy już wszystkie testy się skończą - uważa Teresa Kurpiewska, dyrektorka łomżyńskiego PG 1. - Ale dla młodzieży to jednak prawdziwy maraton i duży wysiłek intelektualny.

Dlatego białostockie PG 3 zorganizowało nawet swoim uczniom zajęcia, pokazujące jak radzić sobie ze stresem.

- Chcieliśmy w ten sposób przygotować ich do egzaminów także od strony psychologicznej - mówi Alicja Witkowska, dyrektorka PG 3 w Białymstoku.

W czwartek młodzież będzie głowić się nad zadaniami z matematyki oraz testem z przyrody. Piątek poświęcony będzie w całości językom obcym.

W województwie podlaskim egzamin pisze prawie 12 tysięcy gimnazjalistów. A w warmińsko-mazurskim nieco ponad 15 tysięcy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna