Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostęp do EKUZ ma każda ubezpieczona osoba

Weronika Kowalewska
O tym, jakie świadczenia zostaną nam udzielone na podstawie karty, decyduje lekarz w danym państwie.
O tym, jakie świadczenia zostaną nam udzielone na podstawie karty, decyduje lekarz w danym państwie.
Często wyjeżdżasz zagranicę? Zgłoś się po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej będziesz się czuł bezpieczniej.

Przed wyjazdem na wakacje lub do pracy, do krajów Unii Europejskiej (UE) lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein) warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki EKUZ można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z przyczyn medycznych, na terytorium innego państwa. Od 1 lipca ub. roku karta EKUZ obowiązuje również w Chorwacji. Taki dokument wydawany jest bezpłatnie, w każdym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Wniosek o EKUZ można złożyć online.

- Należy jednak pamiętać, że karta w żadnym wypadku nie jest alternatywą do umyślnego wyjazdu poza granice Polski w celach leczniczych - wyjaśniają pracownicy NFZ.

Nie wszystkie świadczenia medyczne są bezpłatne
Prawo do otrzymania EKUZ mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Każda osoba ubezpieczona, także członek rodziny, otrzymuje własną kartę. Gdy za granicę wyjeżdża czteroosobowa rodzina, każdy jej członek, także dziecko, powinien zaopatrzyć się w EKUZ.

- O tym, jakie świadczenia zostaną nam udzielone na podstawie karty decyduje lekarz, biorąc pod uwagę przewidywaną długość pobytu pacjenta w danym państwie, jego stan zdrowia oraz charakter świadczeń. Dokument ten uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w placówkach, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia - czytamy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Po powrocie do Polski, rachunek za przyjętą pomoc trzeba przedstawić w najbliższym oddziale NFZ. Należy pamiętać również, że w większości państw członkowskich UE/EFTA obowiązuje też system współpłacenia przez pacjenta, a więc pokrywania części kosztów leczenia z własnej kieszeni.

Na przykład w Czechach pacjenci dopłacają za uzyskane świadczenia medyczne, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do domu oraz wydanie leku refundowanego, przepisanego na receptę. Z kolei w Niemczech trzeba zapłacić za pierwszą wizytę u lekarza, a każdy dzień w szpitalu kosztuje 10 euro. Dlatego przed wyjazdem warto pomyśleć także o dodatkowym, prywatnym ubezpieczeniu.

Jeśli pracujesz, kartę otrzymasz na 6 miesięcy
Po złożeniu wniosku, kartę pacjenci otrzymują zazwyczaj na drugi dzień. Po uzyskaniu EKUZ należy sprawdzić poprawność danych zawartych na niej. Osoby bezrobotne otrzymują kartę na dwa miesiące. Ci, którzy pracują, studiują lub prowadzą własną działalność, tym dokumentem będą mogli się posługiwać przez pół roku. Natomiast emeryci mogą z nią podróżować przez pięć lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna