Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd marszałkowski odpiera zarzuty NIK

(luk)
Według urzędu, szpitale nie powinny zwracać unijnego dofinansowania, bo cele projektów zostały osiągnięte
Według urzędu, szpitale nie powinny zwracać unijnego dofinansowania, bo cele projektów zostały osiągnięte sxc.hu
Kilka tygodni temu delegatura NIK po sprawdzeniu 10 podlaskich projektów szpitalnych finansowanych przez UE uznała, że trzy z nich nie powinny dostać dofinansowania

Nie zgadzamy się z zarzutami NIK, dotyczącymi niewłaściwego realizowania szpitalnych projektów finansowanych ze środków UE - mówi Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. - Zawsze przeprowadzamy wnikliwą analizę projektów, na bieżąco monitorujemy i wyjaśniamy wszelkie zagrożenia.

Według urzędu, szpitale nie powinny zwracać unijnego dofinansowania, bo cele projektów zostały osiągnięte. Wcześniej także dyrektorzy szpitali odpierali zarzuty, zaznaczając, że sprzęt służy pacjentom i wszędzie poprawiła się dostępność świadczeń.

Kilka tygodni temu białostocka delegatura NIK po sprawdzeniu 10 podlaskich projektów szpitalnych finansowanych przez UE uznała, że trzy z nich nie powinny dostać dofinansowania, a pozytywnie oceniła tylko jeden. Według NIK, zakłady opieki zdrowotnej nagminnie podawały nieprawdziwe dane we wnioskach, by zwiększyć szanse na dofinansowanie zakupów aparatury medycznej. Zawyżały spodziewane efekty swoich działań, obiecując np. nierealny wzrost liczby świadczeń medycznych lub ich dostępności. W rezultacie nie były w stanie osiągnąć zakładanych celów, a tym samym wywiązać się z umowy.

Izba pozytywnie oceniła rozbudowę i doposażenie oddziału psychiatrycznego SP ZOZ w Hajnówce, ale negatywnie wypowiedziała się o innym projekcie w hajnowskim szpitalu - rozwoju chirurgii. W tym przypadku zakładano m.in. 30-proc. wzrost wykonywanych świadczeń z zakresu chirurgii małoinwazyjnej. Tymczasem liczba zabiegów wzrosła o około 24 proc.

Negatywnie oceniono też projekt SP ZOZ w Łapach, gdzie za unijne pieniądze kupiono sprzęt RTG i USG. Przy staraniu się o dofinansowanie wnioskodawca założył 100-proc. wzrost liczby wykonywanych badań, dzięki czemu zdobył maksymalną liczbę punktów przy ocenie wniosku. Wzrost wyniósł 40 proc.

NIK stwierdziła też, że do wniosku o dofinansowanie przebudowy bloku operacyjnego w Bielsku Podlaskim dołączono dokument potwierdzający ważność pozwolenia na budowę, które wygasło. Tę sprawę bada też prokuratura.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna