Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężka astma alergiczna. Bezpłatne leczenie

Urszula Ludwiczak [email protected]
Terapia jest całkowicie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia
Terapia jest całkowicie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia sxc.hu
Chorzy na ciężką astmę alergiczną mają szansę na nowoczesne leczenie finansowane przez NFZ.

Ośrodki

Ośrodki

Program lekowy realizują w woj. podlaskim Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii I Alergologii Dziecięcej oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Klinika Alergologii i Chorób Wewnętrznych. Lek podawany jest przez specjalistów w ramach hospitalizacji na oddziale.Za terapię płaci NFZ.

Program terapeutyczny dla takich pacjentów został uruchomiony w 2012 roku. Dotąd w całym kraju objęto nim ponad 300 osób chorych na ciężką astmę alergiczną.

Z leczenia mogą korzystać także podlascy chorzy. - W bieżącym roku w programie leczonych jest siedmioro dorosłych pacjentów - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ.

Program został uruchomiony w 2012 roku przez Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na potrzeby rosnącej liczby pacjentów z ciężką alergiczną postacią astmy. Szacuje się, że stanowią oni ok. 5 proc. wszystkich chorych na astmę. Nowoczesne leczenie pozwala im zmniejszyć liczbę częstych, niekontrolowanych objawów alergicznych, a tym samym umożliwia codzienne funkcjonowanie.

Do programu pacjenta zgłasza lekarz alergolog lub pulmonolog, natomiast o przyjęciu do programu decyduje Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Biologicznego w Ciężkiej Astmie Alergicznej powołany przez prezesa NFZ na podstawie określonych kryteriów medycznych. Terapia jest całkowicie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W programie mogą uczestniczyć pacjenci spełniający ściśle określone kryteria. Są to osoby powyżej 12. roku życia z ciężką, niekontrolowaną alergiczną astmą oskrzelową, z alergią na alergeny całoroczne potwierdzoną punktowymi testami skórnymi lub testami swoistego IgE.

- Możliwość dołączenia do programu mają pacjenci, którzy pomimo stosowania wysokich dawek wziewnych glikokortykosteroidów w połączeniu z LABA, wymagają częstego stosowania doustnych glikokortykosteroidów z powodu braku kontroli objawów astmy - mówi dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. - Oprócz tego, kwalifikują się do niego chorzy o masie ciała 20-150 kg, niepalący tytoniu oraz u których wykluczono inne choroby współistniejące powodujące ciężki przebieg astmy. Dodatkowo pacjenci muszą spełniać co najmniej trzy inne kryteria świadczące o ciężkiej odmianie astmy, które są weryfikowane przez członków zespołu koordynacyjnego.

Szacuje się, że obecnie na świecie ponad 300 mln osób choruje na astmę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna