Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepszy wójt, burmistrz i prezydent wybrani

Izabela Krzewska [email protected]
Marek Nazarko, burmistrz Michałowa. Na czele gminy stoi od 12 lat, zanim w 2009 r. Michałowo uzyskało prawa miejskie, jako wójt. Zwolnił mieszkańców z podatku od nieruchomości.
Marek Nazarko, burmistrz Michałowa. Na czele gminy stoi od 12 lat, zanim w 2009 r. Michałowo uzyskało prawa miejskie, jako wójt. Zwolnił mieszkańców z podatku od nieruchomości.
Choć w niektórych przypadkach walka trwała do ostatnich godzin, dotychczasowi liderzy pozostali na swoich pozycjach. Za najlepszego wójta uznaliście Stanisława Jacka Pietrukiewicza z gminy Wiżajny. Laur zwycięstwa w kategorii burmistrzów przypadł zaś w udziale włodarzowi Michałowa - Markowi Nazarko.
Stanisław Jacek Pietrukiewicz, wójt gminy Wiżajny. Rządzi gminą od 2012 r. Stanowisko objął po odwołaniu w referendum poprzednika, Józefa Laskowskiego
Stanisław Jacek Pietrukiewicz, wójt gminy Wiżajny. Rządzi gminą od 2012 r. Stanowisko objął po odwołaniu w referendum poprzednika, Józefa Laskowskiego ze stanowiska wójta.

Stanisław Jacek Pietrukiewicz, wójt gminy Wiżajny. Rządzi gminą od 2012 r. Stanowisko objął po odwołaniu w referendum poprzednika, Józefa Laskowskiego ze stanowiska wójta.

Stanisław Jacek Pietrukiewicz otrzymał 33 proc. Państwa głosów. Tuż za nim znalazł się Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.

Mobilizacja mieszkańców była ogromna. Na Zajkowskiego oddano w sumie 30,6 proc. głosów w tej kategorii. Wszystkie były pozytywne.

- Zwycięstwo daje mi ogromną satysfakcję, ale miałem wielu znakomitych konkurentów, którzy zasłużyli na zwycięstwo - komentuje zaskoczony wynikami plebiscytu Stanisław Jacek Pietrukiewicz.

Nie przypisuje sobie wszystkich zasług, a pracy całej rady i członków społeczności. Cieszy się, że udało się pozyskać 1,5 mln zł z UE i ponad 300 tys. zł ze starostwa na remont wszystkich chodników w Wiżajnach. Za punkt honoru stawia sobie remont lokalnych dróg.

Ostatnie miejsce na podium w kategorii wójtów należy do Doroty Winiewicz, wójta gm. Nowinka. Zdobyła blisko 12 proc. głosów, praktycznie wszystkie pozytywne. Najgorszy, wg Czytelników, okazał się Krzysztof Jaworowski z gm. Brańsk (1,6 proc. głosów oddano na niego, z czego 2/3 negatywnych) oraz Bogdan Zdanowicz z gm. Dobrzyniewo Duże (tylko 0,53 proc. głosów, ale aż 0,38 proc. negatywnych). Andrzej Kwieciński - wójt gm. Bargłów Kościelny - otrzymał same negatywne głosy (0,38 proc. głosów).

Niekwestionowanym zwycięzcą wśród burmistrzów okazał się Marek Nazarko. Włodarz Michałowa, który zasłyną w całym kraju ze zwolnienia mieszkańców z podatku od nieruchomości. Blisko połowa głosów w tej kategorii oddana została właśnie na niego (dokładnie 46,8 proc.). Praktycznie wszystkie stanowiły głos poparcia i uznania. - To bardzo przyjemne, tym bardziej, że na co dzień spotykam się z różnymi reakcjami - mówi. - Tak wiele obowiązków zostało przerzuconych na samorządy, że czasem brakuje nam urzędników.

Podkreśla, że gmina jest proinwestycyjna, co wiąże się z ogromem obowiązków. Przyznał, że w minionej unijnej perspektywie finansowej 2007-2013 udało się zrealizować wiele inwestycji infrastrukturalnych. Ale nie "zasypuje gruszek w popiele".

- W porównaniu do innych gmin, jesteśmy oczko wyżej, dlatego przyszła perspektywa stoi pod znakiem nowych miejsc pracy - mówi enigmatycznie, nie chcąc zdradzać szczegółów przed kampanią wyborczą.
Na drugim miejscu znalazł się Czesław Sokołowski z Brańska (13,2 proc. głosów, prawie wszystkie pozytywne), a na 3. - Adam Kiełczewski , burmistrz Grajewa (w sumie 13 proc. głosów, 12 proc. na "tak").
Na przeciwnym biegunie znaleźli się: Wiktor Brzosko, burmistrz Łap (1,45 proc. głosów, z czego prawie wszystkie negatywne), Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla (2,9 proc. głosów, z czego 2 proc. na "nie") oraz Krzysztof Chlebowicz, burmistrz Tykocina (0,88 proc. głosów, i aż 0,6 negatywnych).

Plebiscyt na najlepszego prezydenta

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk
Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk

Czesław Renkiewicz, włodarz Suwałk - najlepiej oceniany prezydent w regionie. Tak zdecydowali Czytelnicy. Otrzymał on ok. 21 proc. wszystkich Waszych głosów, z czego aż 19,8 proc. było pozytywnych.

To absolwent ekonomii na Uniwersytecie w Białymstoku. Ukończył też studia podyplomowe na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Obecny prezydent Suwałk przez wiele lat pracował w miejscowym urzędzie skarbowym. Doszedł do szczebla naczelnika. W 2006 r. ówczesny włodarz zaproponował mu pracę w miejscowym ratuszu. Renkiewicz został pierwszym zastępcą od spraw gospodarczych. Odpowiadał m.in. za inwestycje i pozyskiwanie unijnych pieniędzy.

Po śmierci prezydenta Gajewskiego, Czesław Renkiewicz w 2010 r. wygrał bez żadnych problemów. Największym sukcesem jego czteroletniej kadencji jest doprowadzenie do budowy obwodnicy Suwałk.
Walka o 1. miejsce w kategorii najlepszy prezydent trwała do ostatniej chwili. Przez długi czas liderem plebiscytu był Mieczysław Czerniawski z Łomży. Ostatecznie zajął 2. pozycję.

- Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos. To oznacza, że według nich nie zmarnowałem kadencji. Że nie zmarnowałem tego czasu dla Łomży. Że pokazałem, że można być politykiem i dotrzymywać obietnic - mówi Czerniawski. - Kiedyś byłem sportowcem, biegałem na 400 metrów. Każda porażka skłania do wyciągania wniosków i jest motywacją do dalszej pracy. Dziękuję więc i tym, którzy głosowali na "nie".

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku

Otrzymał on tylko 3 proc. więcej pozytywnych głosów niż Tadeusz Truskolaski. Prezydent Białegostoku wzbudził jednak na tyle skrajne emocje, że ostatecznie, zdaniem naszych Czytelników, otrzymuje miano najgorzej ocenianego prezydenta w regionie. Intensywnie oddawaliście na niego głosy (w sumie prawie 56 proc.). Ocen krytycznych było jednak aż trzykrotnie więcej niż pozytywnych.

Plebiscyt na najlepszego radnego powiatowego

Zakończyliśmy pierwszy etap plebiscytu "Mała Ojczyzna - Duża Sprawa". To nie oznacza jednak końca oceniania naszych drogich samorządowców. Jutro rozpoczynamy głosowanie na radnych powiatowych z całego regionu. W piątkowej gazecie zaprezentujemy Wam listę kandydatów, wraz z numerami, które zostały im przypisane.

Na głosowanie będziecie mieli niespełna dwa tygodnie. Bramki SMS-owe zamykamy 4 czerwca. Już pragniemy zachęcić Was do intensywnego głosowania. Pamiętajcie - my ich wybraliśmy i my mamy prawo ich oceniać. Niekoniecznie przy urnach wyborczych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna