Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro matura w językach mniejszości

ab
archiwum
Ponad dwieście osób w podlaskich szkołach będzie jutro zdawać obowiązkowy egzamin z języka białoruskiego.

Piątek to ważny dzień dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych w naszym regionie: białoruskiej, litewskiej i ukraińskiej. Wtedy mają obowiązkowy egzamin z języka narodowego.

- Jest to takie symboliczne zamknięcie egzaminów maturalnych - mówi Andrzej Stepaniuk, dyrektor II LO z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. - W tym roku bardzo ładnie złożyło się, że rozpoczęliśmy pierwszy dzień językiem ojczystym, czyli polskim. A kończymy drugim dla nas ojczystym, czyli białoruskim. To zwieńczenie naszej trzytygodniowej pracy w maju. A z drugiej strony - naszej pracy w nauczaniu języka i literatury białoruskiej.

W tej placówce egzamin z białoruskiego dotyczy w tym roku 131 uczniów. Z tym, że czworo spośród nich jest z niego zwolnionych jako laureaci i finaliści olimpiady języka białoruskiego.

Natomiast w Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce obejmie on 113 uczniów. W tej placówce osiem osób uzyskało zwolnienie z tego egzaminu po sukcesach w olimpiadzie z języka białoruskiego.

- Egzamin z białoruskiego jest zdawany na takich samych zasadach jak z polskiego - podkreśla Eugeniusz Saczko, dyrektor placówki. - Dla szkoły istotne jest, że dzięki temu, iż z tego języka jest egzamin maturalny, to i nasza ranga jest wysoka. Bez tego egzaminu uczeń naszej szkoły nie ma zdanej matury.

Egzamin z języka białoruskiego będzie trwał maksymalnie 180 minut. Jest skonstruowany tak samo jak ten z języka polskiego. Będzie w nim część testowa, poświęcona gramatyce oraz wypracowanie na podany temat z literatury lub do wyboru analiza wiersza. Obowiązkowa także jest część ustna - uczniowie przygotowują na nią prezentację.
Młodzież, która będzie zdawać egzamin z białoruskiego, przeżywa go na równi z innymi. Bo decyduje on o powodzeniu całej matury.

- Stresuję się bardzo, bo nigdy nie wiadomo jakie tematy się trafią - mówi Paulina Pietruczuk z Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce.
- Myślę, że jeśli powtórzę troszkę o autorach, to sobie poradzę - liczy Natalia Gwoździej, abiturientka II LO z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. - Chciałabym, by był jakiś wiersz i fragment znanego utworu, który omawialiśmy na lekcji. A ponieważ to już ostatni egzamin, cieszę się, że w piątek będę miała wszystko za sobą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna