Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy podsokólskiej wsi wymyślili oryginalny sposób na promocję

Dorota Biziuk [email protected]
Członkowie zespołu „Cygańskie serca” z Igrył koło Sokółki. Podczas niedzielnej imprezy – Dnia Kociołka Cygańskiego – kapela chętnie pozowała do pamiątkowych zdjęć.
Członkowie zespołu „Cygańskie serca” z Igrył koło Sokółki. Podczas niedzielnej imprezy – Dnia Kociołka Cygańskiego – kapela chętnie pozowała do pamiątkowych zdjęć. D. Biziuk
Potomkowie Romów z Sokólszczyzny postanowili wykorzystać swoje pochodzenie. Założyli stowarzyszenie, zespół i zaczęli organizować jedyne w swoim rodzaju imprezy.

Igryły to niewielka wieś koło Sokółki. Można w niej naliczyć nieco mniej jak 50 domów. Cztery lata temu mieszkańcy Igrył postanowili wziąć przykład z Tatarów, którzy bardzo skutecznie wypromowali swoją kulturę, tradycję i kuchnię. Tak zrodził się pomysł, żeby przypomnieć o romskich korzeniach sporej liczby mieszkańców tej podsokólskiej wsi.

Taborów już nie ma

- Jesteśmy potomkami tych, którzy w XVII wieku przyjechali na te tereny z taborami. Kiedy Cyganie osiedli na jednym miejscu, tabory przestały być użyteczne i zniknęły z krajobrazu Igrył - powiedział Wojciech Januszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo Kulturowe Igrył.

Śladów po romskich osadnikach na tym terenie można dopatrzeć się w wyglądzie mieszkańców tej wsi.

- Wielu przyjezdnych twierdzi, że mamy cygańskie rysy. Śniada cera, ciemne włosy to w Igryłach codzienność - przyznał Wojciech Januszkiewicz.

Kuchnia palce lizać

Mieszkańcy wsi założyli Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Igrył. Jego celem było m.in. wypromowanie romskiej kuchni, tradycji, zwyczajów i barwnego folkloru.
- Zamierzony cel udało się osiągnąć, idąc do przodu małymi kroczkami. Organizowaliśmy warsztaty kuchni romskiej, gdzie opowiadaliśmy o pysznych potrawach przyrządzanych przez Cyganki. Podczas warsztatów zapraszaliśmy do spróbowania cygańskiego kociołka. Jego smak szybko zyskał wielu amatorów - powiedział prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo Kulturowe Igrył.

W 2011 roku we wsi po raz pierwszy zorganizowano Dzień Jadła Cygańskiego. Kameralna impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Cygańskie specjały momentalnie zniknęły ze stołów. Podobnie było na kolejnych edycjach imprezy. Najwięcej smakoszy gromadziło się zawsze wokół kociołka, czyli jednogarnkowej potrawy z warzyw, boczku, kiełbasy, różnych przypraw i - czasami - odrobiny koniaku.

- Każda gospodyni wrzuca do kociołka inny zestaw mięs i przypraw. Wszystko to kwestia smaku i upodobań kulinarnych - powiedziała Agata Iwanowska z Igrył.
To właśnie przyrządzone przez nią danie można było spróbować podczas Dnia Kociołka Cygańskiego, jaki odbył się w Igryłach w minioną niedzielę. Przez imprezę przewinęły się niezliczone tłumy.

Taniec, muzyka i śpiew

- Kiedy zaczynaliśmy promować Igryły, zdawaliśmy sobie sprawę, że na Podlasiu nie ma takiej drugiej wsi. Powrót do cygańskich tradycji okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Widać to chociażby po zainteresowaniu, z jakim spotykają się nasze imprezy - stwierdził Wojciech Januszkiewicz.

W Igryłach można nie tylko spróbować cygańskiej kuchni, ale też posłuchać romskiej muzyki. Wszystko za sprawą zespołu "Cygańskie serca". Kapela rodem z Igrył wystąpiła podczas niedzielnej imprezy. Tego dnia do wsi przyjechał też tabor cygański. Chętni mogli także posłuchać, co wywróżyła im z kart Cyganka. Do tej ostatniej ustawiły się długie kolejki.

Będzie sześć kultur

Najbliższa impreza w Igryłach szykowana jest na 20 lipca. Organizatorzy zapowiadają wówczas spotkanie z sześcioma kulturami. Nie zabraknie wśród nich romskich tradycji. Ci, którzy zdecydują się spędzić ten dzień w Igryłach koło Sokółki, mogą liczyć zarówno na smaczne jadło, jak i porządną porcję dobrej rozrywki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna