Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka-nie-lalka". Lalkarze w plenerze i na scenie

Urszula Krutul [email protected]
Wśród wielu spektakli będzie można zobaczyć m.in. monodram pt. "Bacon" w wykonaniu Marcina Bikowskiego (na zdjęciu) i w reżyserii Marcina Bartnikowskiego z Teatru Malabar Hotel
Wśród wielu spektakli będzie można zobaczyć m.in. monodram pt. "Bacon" w wykonaniu Marcina Bikowskiego (na zdjęciu) i w reżyserii Marcina Bartnikowskiego z Teatru Malabar Hotel A. Zgiet
Tegorocznym Dniom Miasta towarzyszy siódmy Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka - nie - lalka", organizowany co dwa lata. Swoje umiejętności zaprezentują studenci lalkarstwa z całego świata. Impreza odbędzie się od 19 do 23 czerwca m.in. w Akademii Teatralnej i Białostockim Teatrze Lalek oraz jego okolicach.

- Podczas tej edycji da się zauważyć dwa nurty: profesjonalny, prezentujący dokonania lalkarskich mistrzów oraz szkolny, podczas którego zaprezentuje się 13 szkół lalkarskich z całego świata - mówi Wiesław Czołpiński, prorektor ds. Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. - Przyjadą do nas młodzi artyści między innymi z Chin, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Bułgarii czy Chorwacji. Repertuar festiwalu jest niezmiernie bogaty. Przez kilka dni odbędzie się ponad 40 imprez, w tym głównie spektakle, ale też i koncerty.

Organizatorzy zapewniają, że działaniami podczas tej edycji chcą wrócić do tradycji festiwali solistów lalkarzy, które w latach 70. i 80. XX wieku odbywały się w Białymstoku.
Większość spektakli prezentowana będzie dwukrotnie, tak aby wszyscy chętni mogli je zobaczyć. Wstęp jest bezpłatny, należy jednak odebrać wejściówki dostępne w BTL-u.

- Odpowiadamy za nurt profesjonalny podczas festiwalu i chcemy, żeby każdy mógł zobaczyć spektakle i artystów, których zaprosiliśmy na tegoroczną edycję festiwalu - zapewnia Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Wychodzimy też do widzów, stąd spektakle plenerowe, prezentowane poniekąd w ramach dodatkowego, trzeciego nurtu. Chcemy, żeby podczas festiwalu było lalkarzy widać, żeby całe miasto żyło teatrem.

- Otwieramy się na publiczność z miasta - dodaje Wiesław Czołpiński. - Młodzież wrażliwa artystycznie znajdzie również w naszej ofercie programowej możliwość treningu w ramach warsztatów w Akademii Teatralnej.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w czwartek o godz. 18.30 na dużej scenie Białostockiego Teatru Lalek (ul. Kalinowskiego 1).

Pełen program imprezy można znaleźć w internecie na stronie Białostockiego Teatru Lalek oraz na fanpage'u festiwalu "Lalka-nie-lalka" na Facebooku.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna