Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid bada wodę w mazurskich jeziorach

Weronika Kowalewska [email protected]
Plaża przy ul. Kolejowej w Giżycku, to jedna z największych atrakcji w regionie. Co roku odbywa się tam szereg imprez, a w sezonie wypoczywają tam turyści nie tylko z Polski ale również z zagranicy.
Plaża przy ul. Kolejowej w Giżycku, to jedna z największych atrakcji w regionie. Co roku odbywa się tam szereg imprez, a w sezonie wypoczywają tam turyści nie tylko z Polski ale również z zagranicy. www.gizycko.pl
Organizatorzy kąpielisk przygotowują się do wakacji. Część plaż czeka już na turystów.

Na większości plaż na Mazurach już w ten weekend rozpocznie się sezon kąpielowy. Choć na razie pogoda nie dopisuje, zarządcy kąpielisk przygotowują się na przyjęcie pierwszych amatorów kąpieli wodnych i słonecznych. Przede wszystkim w tych miejscach badana jest jakość wody.

W woj. warmińsko-mazurskim do sanepidu zgłoszono jedynie 13 kąpielisk, z czego zaledwie trzy są na Mazurach. Takie oficjalne kąpieliska znajdują się w Giżycku przy ul. Kolejowej oraz dwie w Kalu koło Węgorzewa.

Większe wymagania, mniej kąpielisk

W regionie oprócz 13 kąpielisk działać będzie także 110 tzw. miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Badania wykazały, że w przypadku większości tych plaż wejście do wody nie zagraża naszemu zdrowiu.

- Przebadaliśmy już wodę na ośmiu kąpieliskach i we wszystkich tych miejscach woda jest przydatna do kąpieli. Wciąż zgłaszają się do nas również organizatorzy tak zwanych miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Tam również jest badana woda - mówi Maria Mindrow, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie.

Jeszcze kilka lat temu na Warmii i Mazurach było ponad 200 kąpielisk. Jednak nowe prawo wodne wprowadziło podział na kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli oraz zasadę, że koszty badań jakości wody ponosi organizator takiego miejsca. W kąpielisku wodę trzeba badać minimum cztery razy w sezonie, a w miejscu wykorzystywanym do kąpieli maksymalnie dwa razy.

Aby stworzyć kąpielisko, należy liczyć się nie tylko z większymi kosztami funkcjonowania, ale i spełnieniem szeregu warunków. Natomiast w przypadku miejsca wykorzystywanego do kąpieli wystarczy jedynie dobrze je oznakować. Dlatego większość organizatorów i zarządców kąpielisk postanowiła zrezygnować z tego statusu.

Ełczanie czekają na plaże

Również w Ełku nie będzie żadnego kąpieliska. Powstanie ono dopiero wtedy, gdy uda się zrealizować projekt budowy plaży miejskiej na osiedlu Jeziorna. Na razie ełczanie i turyści będą mogli korzystać z miejsc wykorzystywanych do kąpieli. W powiecie ełckim zostały wyznaczone 24 takie plaże. W przypadku większości z nich jakość wody została już zbadana - można się tam bezpiecznie kąpać.

- W Ełku miejsce wykorzystywane do kąpieli znajduje się przy ulicy Parkowej. Wpłynęło do nas również pismo z prośbą o zbadanie przydatności wody na cyplu przy ulicy Grunwaldzkiej - powiedziała Wiesława Małyszko z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku. Dodaje, że ełczanie i turyści mogą się już bezpiecznie kąpać.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna