Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo pracownika - urlop

Donata Żmiejko [email protected]
Pracownik nie może zrzec się przysługującego mu urlopu, ani przekazać go innej osobie. Należy pamiętać, że każdy zatrudniony ma prawo do nieprzerwalnego, płatnego urlopu.

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, jednak przynajmniej jedna jego część powinna trwać przez co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w naturze, co wyklucza jakiekolwiek finansowe rekompensaty wypłacane w zamian za wolne. Jedynie w ściśle określonych przypadkach pracodawca może wypłacić pieniądze za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Pierwsza praca

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym został zatrudniony, uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
W przepisach dotyczących wymiaru urlopu wypoczynkowego funkcjonuje prosta zasada: im dłuższy staż pracy, tym więcej dni urlopu.
Oto wymiar urlopu wypoczynkowego:
- 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Udzielanie urlopów

Do udzielenia urlopu zobowiązany jest ten pracodawca, u którego pracownik uzyskał prawo do wolnego. Udzielenie urlopu przez innego pracodawcę może wystąpić wyjątkowo np. w sytuacji określonej w art. 231 Kodeksu pracy, tj. w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, który staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Przepisy prawa nie określają szczegółowo, w jaki sposób pracodawca powinien potwierdzić pracownikowi udzielenie urlopu. Ta kwestia, jako organizacyjna została pozostawiona do rozwiązania w zakładzie pracy. Może zostać ustalona w regulaminie pracy albo zarządzeniem wewnętrznym pracodawcy lub może wynikać z przyjętego zwyczaju. Generalnie pracownik idący na wypoczynek zgodnie z planem urlopów nie musi składać dodatkowo wniosku o urlop. Plan urlopu stanowi bowiem wiążące obie strony porozumienie i pracownik nie musi pytać pracodawcy o zgodę, jeśli rozpoczyna urlop w terminie określonym w planie urlopów. Praktyka jest jednak inna i mimo obowiązujących planów stosowane są wnioski o urlop, co ułatwia kontrolę wykorzystywania urlopów. Sposoby potwierdzenia udzielenia wolnego mogą być następujące: karta urlopowa, podpisany przez przełożonego wniosek pracownika o urlop lub mogą to być inne jeszcze dokumenty.

W jakich dniach mamy prawo do urlopu

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 154 2 Kodeksu pracy, urlopy wypoczynkowe są udzielane w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Nie ma zatem najmniejszego znaczenia czy urlop zostanie udzielony na dzień świąteczny, niedzielę albo dzień wolny z tytułu rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy, jeśli tylko jest to dzień wyznaczony dla pracownika jako dzień jego pracy. Urlopu nie udziela się w dni dla pracownika wolne od pracy.

Ponadto przy udzielaniu urlopu jeden dzień odpowiada 8 godzinom pracy. Przepis ten znajduje zastosowanie w momencie ustalania wymiaru urlopu, a konkretnie tzw. godzinowej puli należnego urlopu. Natomiast liczba godzin wykorzystanego urlopu zależy od liczby godzin, jakie pracownik ma do przepracowania w danym dniu zgodnie z rozkładem czasu pracy.

Te zasady stosuje się również odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin (np. wobec pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym, pracowników zakładów opieki zdrowotnej).

Wypoczynkowy po macierzyńskim

Z art. 163 § 3 Kodeksu pracy wynika, że na wniosek pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu wypoczynkowego pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim. Urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim nie ustala się proporcjonalnie. Dlatego też, jeżeli pracownica złoży wniosek o urlop wypoczynkowy, ma prawo do wykorzystania całego należnego jej za dany rok urlopu nawet, jeżeli nie przepracowała w tym roku ani jednego dnia. Wymiar jej urlopu wypoczynkowego zależy wyłącznie od stażu pracy i wymiaru zatrudnienia.
Należy zaznaczyć, że z prawa takiego może także skorzystać ojciec dziecka, jeśli korzystał z urlopu macierzyńskiego.

Wolne przy zmianie pracodawcy

Kwestia urlopu wypoczynkowego oraz zasady jego ustalania w przypadku zmiany pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego reguluje przepis art. 1551 Kodeksu pracy. Stosownie do przepisu, w przypadku ustania stosunku pracy urlop przysługuje w wymiarze proporcjonalnym: u dotychczasowego pracodawcy - odpowiednio do okresu przepracowanego do ustania stosunku pracy, zaś u nowego pracodawcy (bez względu na charakter umowy o pracę) - odpowiednio do okresu od podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy do końca danego roku kalendarzowego (w razie zatrudnienia nie krótszego niż do końca roku) lub okresu zatrudnienia w roku kalendarzowym, gdy było ono krótsze niż do końca roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna