Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agroturystyka wolna od podatku

d
Jeżeli osoba fizyczna w ramach prowadzonej agroturystyki świadczy też inne usługi (np. pobiera opłaty za wypożyczenie roweru), to dochody z tego tytułu nie są zwolnione z podatku
Jeżeli osoba fizyczna w ramach prowadzonej agroturystyki świadczy też inne usługi (np. pobiera opłaty za wypożyczenie roweru), to dochody z tego tytułu nie są zwolnione z podatku Tax Care
Wynajmując pokoje wczasowiczom, niezależnie czy robimy to prywatnie czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, musimy odprowadzić podatek. Wyjątkiem od tego jest wynajem pokoi na wsi, w ramach tzw. agroturystyki.

Agroturystyka zyskuje coraz większą popularność wśród wczasowiczów, a dzięki temu stwarza szansę rozwinięcia dochodowego biznesu osobom zamieszkałym na wsi.

W kodeksie nie ma prawnej definicji agroturystyki. Przyjmuje się, że jest to rodzaj usługi świadczonej w ramach gospodarstwa rolnego, skierowanej do turystów, która może polegać np. na zapewnieniu noclegu, wyżywienia, udostępniania pola namiotowego, wynajęcia sprzętu sportowego i turystycznego, organizacji rejsów i wycieczek. Jednak najistotniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy jest to, że z podatku dochodowego zwolnione są jedynie wynajem pokoi i wyżywienie, ale to też pod pewnymi warunkami.

- Pokoje wynajmowane w ramach agroturystyki powinny znajdować się w budynku mieszkalnym (nie mogą to być np. domki letniskowe lub pokoje w budynku niemieszkalnym), który usytuowany jest na terenie wiejskim i wchodzi w skład gospodarstwa rolnego. Ważne jest, by liczba wynajmowanych pokoi nie przekraczała 5. Bez znaczenia jest tu liczba osób, którym się je podnajmuje. Jeśli spełniamy te warunki, to możemy skorzystać ze zwolnienia od płacenia podatku z tytułu najmu, ale też z tytułu zapewnienia wczasowiczom wyżywienia - tłumaczy Łukasz Rzemieniecki, dyrektor Oddziału Tax Care w Białymstoku. - Jeżeli osoba fizyczna w ramach agroturystyki świadczy też inne usługi (np. pobiera opłaty za wypożyczenie roweru), to dochody z tego tytułu nie są zwolnione z podatku. W tej sytuacji, trzeba sporządzić wykaz kwot przychodów ze względu na ich rodzaj.

Jak rozliczać wynajem pokoi poza agroturystyką

Aby wynajmować pokoje wczasowiczom w swoim domu (ale na większą skalę niż 5 pokoi przeznaczonych na wynajem) nie trzeba mieć założonej działalności gospodarczej. Można to robić jako osoba prywatna. Trzeba tylko ustalić sposób opodatkowania. W sytuacji najmu prywatnego możemy rozliczyć się z fiskusem wg zryczałtowanej stawki 8,5 proc. lub skali podatkowej ze stawkami 18 proc. i 32 proc. Warto tu zastanowić się chwilę i dobrze rozważyć wybór sposobu opodatkowania, ponieważ różnice nie dotyczą wyłącznie stawek, ale także samej podstawy opodatkowania, czyli tego, co może (bądź nie może) stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Warto pamiętać, że w przypadku ryczałtu, przy rozliczeniu z fiskusem, nie możemy uwzględnić kosztów poniesionych np. na wyposażenie pokoi. Takie koszty, zmniejszające podstawę opodatkowania, a tym samym i podatek dochodowy, możemy zastosować jedynie przy opodatkowaniu według skali podatkowej (18 i 32 proc). Trzeba jednak mieć na względzie, że taki najem często może zostać uznany za prowadzenie działalności gospodarczej, bo zgodnie z ustawą o PIT, za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:

- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9;

Agroturystyka i działalność gospodarcza

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli wynajmujemy pokoje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wtedy podatek możemy rozliczyć według skali podatkowej (18 i 32 proc.) lub zdecydować się na podatek liniowy (19 proc.). W obu przypadkach możemy pomniejszyć podstawę opodatkowania, a tym samym zapłacić fiskusowi niższy podatek, odliczając koszty uzyskania przychodu, do których można zaliczyć np. wyposażenie czy remont pokoi, odpisy amortyzacyjne.

W przypadku podatnika, który rozpocznie osiąganie przychodów z najmu prywatnego w trakcie roku podatkowego, pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu należy złożyć do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód osiągnięto w grudniu roku podatkowego. W ramach najmu prywatnego obowiązek podatkowy powstaje kasowo, tj. gdy faktycznie otrzymamy lub będą nam postawione do dyspozycji pieniądze, albo np. wartość otrzymanych świadczeń w naturze za umówiony czynsz. Zaś w ramach działalności gospodarczej przychód powstaje niezależnie od momentu zapłaty.

- W przypadku wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych w ramach najmu prywatnego, zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacać do 20. dnia następnego miesiąca, w którym otrzymano zapłatę za najem. Zaliczkę na podatek dochodowy należy przelewać na konto fiskusa od tego miesiąca, w którym dochody uzyskane z wynajmowania pokoi przekroczyły 3 091 zł. Podatek można opłacać co miesiąc lub raz na kwartał - mówi Łukasz Rzemieniecki. - Należy je również uwzględnić w rocznym PIT, łącząc je (w przypadku najmu prywatnego, tj. w sytuacji wynajmowania pokoi bez prowadzenia działalności gospodarczej z tego tytułu) z innymi ewentualnymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, np. z pracy na etacie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna