Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janów: Najmłodsza tkaczka przygotowała bezkonkurencyjny dywan. I wygrała

Dorota Biziuk [email protected]
Wyniki konkursu na tkaninę dwuosnowową zostały ogłoszone podczas ubiegłotygodniowych Dni Janowa. Na zdjęciu: uczestniczki konkursowych zmagań wraz ze swoimi pracami.
Wyniki konkursu na tkaninę dwuosnowową zostały ogłoszone podczas ubiegłotygodniowych Dni Janowa. Na zdjęciu: uczestniczki konkursowych zmagań wraz ze swoimi pracami. Dorota Biziuk
Już po raz 22. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki zorganizował konkurs na tkaninę dwuosnowową. Komisja otrzymała do oceny 11 prac. Zwyciężczynią konkursu została 28-letnia mieszkanka janowskiej gminy.

W 2013 roku Karolina Radulska z Wasilówki koło Janowa zadebiutowała w konkursie na tkaninę dwuosnowową. Debiut zakończył się zajęciem drugiego miejsca. Tym razem dywan wykonany przez tę 28-latkę zdobył główną nagrodę.

Pora na młode pokolenie

Temat przewodni tegorocznego konkursu to "Pasieka".

- Zwyciężyła najmłodsza ze wszystkich uczestniczek - zarówno wiekiem jak i stażem. Praca Karoliny okazała się bezkonkurencyjna - poinformowała Justyna Grabowicz, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie.

Jurorzy podkreślili, że konkursowe wyniki to najlepszy dowód na to, że młode pokolenie będzie kultywowało piękne tradycje tkactwa dwuosnowowego.

Powrót do tradycji

Gmina Janów jest jedynym w Polsce ośrodkiem tkackim, w którym powstają unikatowe, tradycyjne tkaniny dwuosnowowe.

Eksperci podkreślają, że tkactwo dwuosnowowe to jedno z najciekawszych zjawisk współczesnej polskiej sztuki ludowej.

- Podczas oceny prac konkursowych komisja z dużą satysfakcją stwierdziła, że tkaczki powracają do wykonywania tradycyjnych, dużych tkanin, charakterystycznych dla ośrodka janowskiego - powiedziała dyrektorka Justyna Grabowicz.

Drugie miejsce zajęły tkaniny autorstwa Alicji Kochanowskiej z Janowa, Danuty Radulskiej z Wasilówki i Bernardy Rość z Szaciłówki.

Trzecią lokatę jurorzy przyznali pracom zgłoszonym przez Ludgardę Sieńko z Janowa, Lucynę Kędzierską z Wasilówki, Małgorzatę Pepłowską z miejscowości Ruchna koło Węgrowa oraz Teresą Pryzmont z Wasilówki.

Jurorzy zdecydowali się też przyznać dwa wyróżnienia. Trafiły one do Filomeny Krupowicz z Janowa i Heleny Gołko z Trofimówki.

Nagrodzone prace można zobaczyć w Izbie Tkactwa w janowskim GOKSiT. Współorganizatorami konkursu byli: Muzeum Podlaskie, Fundacja "Cepelia" w Warszawie i białostocki WOAK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna