Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Big Brother zagościł w świecie zwierząt

Weronika Kowalewska [email protected]
Świat podwodnych zwierząt można śledzić na żywo na stronie internetowej rybynazywo.pl. Dzięki systematycznie podrzucanej zanęcie, obok kamery wciąż pływa wiele linów, szczupaków czy płotek.
Świat podwodnych zwierząt można śledzić na żywo na stronie internetowej rybynazywo.pl. Dzięki systematycznie podrzucanej zanęcie, obok kamery wciąż pływa wiele linów, szczupaków czy płotek. www.gizycko.pl
Miłośnicy przyrody mogli już podglądać życie żubrów, bocianów i dzików, teraz czas na ryby.

Atak szczupaka, taniec linów, czy nurkującą kaczkę można obejrzeć dzięki podwodnej kamerze, która została zainstalowana na dnie jednego z mazurskich jezior. Obraz transmitowany jest na żywo dzięki technologii GSM. To jedyny taki projekt w Polsce, ale również w Europie. W ciągu kilku tygodni zdobył rzesze fanów na całym świecie.

Ryby oraz podwodny świat podglądają internauci z Brazylii, Kanady czy Chin. Ten innowacyjny system stworzyła olsztyńska firma Masdar, która specjalizuje się w budowaniu monitoringu, m.in. dla Lasów Państwowych.

- Nasz projekt, ryby na żywo, powstał z pasji do wędkowania. Roboczą kamerę zainstalowaliśmy na początku maja, a projekt wystartował już na dobre w czerwcu. Nie spodziewaliśmy się, że aż tak wiele osób będzie oglądało naszą stronę - mówi Piotr Mróz z firmy Masdar.

Z kamerą wśród bobrów

Hermetycznie zamknięta kamera znajduje się na głębokości trzech metrów jednego z jezior. Twórcy projektu nie chcą zdradzać dokładnego miejsca, żeby zapobiec kradzieży lub zniszczeniu kamery. Ryby w ich naturalnym środowisku można podziwiać już od 4 rano aż do 21.30. Co jakiś czas na stronie pojawiają się również ciekawsze nagrania w lepszej jakości.

- Już teraz można obejrzeć piękny taniec linów, ubarwione krasnopióry a nawet niezwykle efektowny atak polującego na płotki szczupaka - opowiada Piotr Mróz.

Projekt "Ryby na żywo" wciąż jest komentowany przez internautów, którzy śledzą zachowanie ryb na bieżąco. Dużą popularność zdobył również wśród wędkarzy, którzy obserwują ryby o różnych porach dnia i roku. Dzięki kamerze mogą dowiedzieć się również, na jakie zanęty ryby reagują najchętniej.

- Wspaniały pomysł, oglądanie natury w jej prostocie było kiedyś nie do pomyślenia - pisze pan Leszek na facebookowym profilu.

Pomysłodawcy projektu planują rozbudować swój system. W przyszłości na dnie jeziora ma zostać zainstalowana kamera obrotowa z zoomem. Dzięki temu obraz będzie jeszcze lepszy. Być może dzięki kamerze miłośnicy świata zwierząt będą mogli podglądać również bobry w ich naturalnym środowisku.

Co słychać w lesie?

Kamery wśród zwierząt zaczęły pojawiać się kilka lat temu. W 2011 roku taki system został zamontowany w Nadleśnictwie Strzałowo, gdzie można obserwować miejsce żerowania dzików. Zwierzęta najczęściej pojawiają się w godzinach wieczornych i nocnych, za dnia przychodzą również jelenie, dziki oraz lisy. Na Mazurach powstało także gniazdo bielików z kamerą. Jednak para nie przystąpiła do lęgu i odleciała. Transmisja online została przerwana w kwietniu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna