Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cuda z drewna, czyli festiwal w Szczytach

Anna Kopeć [email protected]
Lekka konstrukcja, która wzbudziła zainteresowanie białostoczan, teraz pojawi się we wsi Szczyty-Dzięciołowo na posesji organizatorów festiwalu
Lekka konstrukcja, która wzbudziła zainteresowanie białostoczan, teraz pojawi się we wsi Szczyty-Dzięciołowo na posesji organizatorów festiwalu materiały organizatora
W sierpniu w gminie Orla szykuje się pierwsza edycja festiwalu podlaskiej architektury.

- Zainteresowanie twórczością ludową we współczesnym designie przechodzi obecnie swego rodzaju renesans. Zależy nam na tym by z tego zjawiska, które być może jest chwilowym trendem, powstało coś trwalszego, bardziej namacalnego - mówi Igor Łukaszuk, jeden z organizatorów Festiwalu Architektury Drewnianej "Drzewo i Sacrum", nowego wydarzenia na Podlasiu. - Organizując ten festiwal, chcemy stworzyć coroczne święto drewnianej architektury, podczas którego powstawać będą instalacje lub obiekty inspirowane dziedzictwem kulturowym regionu.

Dlatego w dniach 16-23 sierpnia w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach-Dzięciołowie odbędzie się pierwszy Festiwal Architektury Drewnianej "Drzewo i Sacrum". Jednym z elementów będzie odbudowanie pod okiem autorów i doświadczonych cieśli ażurowego pawilonu, który w ubiegłym roku pojawił się w Ogrodach Branickich w Białymstoku.

- Zależy nam na tym by ta interesująca budowla mogła cieszyć oko przez cały rok - mówi Igor Łukaszuk - Dlatego konstrukcja Pawilonu zostanie dostosowana do warunków atmosferycznych oraz możliwości terenu przez autorów projektu.

Projekt architektów Agnieszki Kacprzak i Łukasza Szczepanowicza w jednym obiekcie skupia cały przekrój wzorów, które można zobaczyć na drewnianych domach w różnych częściach naszego regionu. Chętni mogą zgłaszać się mailowo na adres [email protected] do czwartku (formularz zgłoszeniowy jest na stronie stowarzyszenia). Zgłaszać mogą się osoby zainteresowane tworzeniem obiektów inspirowanych tradycyjnym budownictwem drewnianym. W szczególności to propozycja dla studentów i absolwentów architektury, sztuk plastycznych, etnografii i kulturoznawstwa.

Uczestnicy warsztatów odwiedzą także wybrane miejscowości znajdujące się na Podlaskim Szlaku Kulturowym "Drzewo i Sacrum" w powiatach bielskim i hajnowskim.

Dodatkowo warsztatom towarzyszyć będzie seria wykładów, które poprowadzą zarówno lokalni ludowi twórcy, etnografowie, osoby zawodowo zajmujące się tematyką architektury drewnianej, jak młodzi projektanci, którzy przedstawią współczesne podejście do tematu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna