Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj, by żniwa były bezpieczne. Wypadków można uniknąć

koci
Przewożenie osób na przyczepach - nie tylko pustych, ale i załadowanych słomą -  na podlaskich wsiach wciąż jest często praktykowane. Tymczasem jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków podczas żniw.
Przewożenie osób na przyczepach - nie tylko pustych, ale i załadowanych słomą - na podlaskich wsiach wciąż jest często praktykowane. Tymczasem jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków podczas żniw. Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku
W minionym roku podczas żniw doszło aż do 20 poważnych wypadków. Dwa z nich zakończyły się śmiercią rolników, natomiast kilkanaście osób zostało inwalidami. Wśród poszkodowanych było dwoje dzieci. Nie warto ryzykować - przypomina inspekcja pracy.

Jak wynika ze statystyk Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku, przyczyną największej ilości wypadków było przewożenie pasażerów w miejscach niebezpiecznych - takich jak puste i załadowane przyczepy, błotniki, stopnie wejściowe, czy belki maszynowe ciągników, dyszle przyczep, pomosty kombajnów itp. Równie częste i niebezpieczne jest usuwanie przez rolników awarii, tzw. zapchań czy regulacji włączonych maszyn, szczególnie pras rolujących.

Marek Aleksiejuk, Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku w liście otwartym apeluje do rolników, by zadbać, aby żniwa przebiegły bezpiecznie dla nich i członków ich rodzin.
Radzi im, co mają zrobić, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków podczas żniw. Przede wszystkim należy:

- doprowadzić kombajny, prasy i inne maszyny używane do prac żniwnych do dobrego stanu technicznego, by nie naprawiać ich podczas prac na polu,

- stosować osłony przekładni napędowych i innych części ruchomych maszyn,

- bezpiecznie przewozić osoby pracujące przy żniwach z i na pole, np. samochodem osobowym lub rowerem, a dzieciom zapewnić opiekę dorosłych w domu,

- nie podejmować pracy po spożyciu alkoholu,

- zapewnić napoje chłodzące i nakrycia głowy wszystkim pracującym na słońcu.

Okręgowy Inspektor Pracy apeluje także, by szczególną opieką otoczyć dzieci i młodzież do lat 15. Jeżeli ich pomoc jest niezbędna, to niech będą to takie prace, które mogą wykonać za względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne. Nie powinny one samodzielnie obsługiwać ciągników, kombajnu i innych maszyn rolniczych, dźwigać ciężarów i pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy. Wszystkie podjęte działania zapobiegawcze pozwolą uniknąć wypadków przy pracach żniwnych.

W lipcu i sierpniu pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy odwiedzą - już po raz kolejny w ciągu ostatnich lat - podlaskie gospodarstwa. Marek Aleksiejuk podkreśla, żeby się ich nie obawiać, bo będą przychodzić jako doradcy mający za zadanie pomóc i pokazać, jak można poprawić bezpieczeństwo pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy, podobnie jak w latach poprzednich ogłasza konkurs "Żniwa mogą być bezpieczne". Rolnicy mogą zgłaszać się do organizatora konkursu pisemnie i telefonicznie (pod adresem Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku ul. Fabryczna 2, tel. 85 678 57 05, 85 678 57 07 i 660 40 23 49 o przeprowadzenie wizytacji prac żniwnych (przy użyciu sprzętu mechanicznego, przy zbiorze słomy oraz transporcie słomy i ziarna). Oceniany będzie m.in.: stan techniczny maszyn używanych do prac, wyposażenie maszyn w osłony części ruchomych, przewóz osób z i na pole.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna