Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą stawiać na artystów

Helena Wysocka [email protected]
Aktualnie najbardziej prestiżową imprezą jest festiwal bluesowy. Przedsięwzięć tej rangi ma być więcej.
Aktualnie najbardziej prestiżową imprezą jest festiwal bluesowy. Przedsięwzięć tej rangi ma być więcej. SOK
Będą ulgi dla przedsiębiorców oraz turystów - zakłada strategia rozwoju miasta na najbliższe siedem lat.

Uruchomiony zostanie specjalny fundusz dla firm, których działalność jest innowacyjna, a tym samym ryzykowna. Władze miasta chcą także dostosować ofertę kształcenia do wymogów lokalnego rynku. W planach jest również budowa ścieżek rowerowych oraz tras dla nart biegowych. To tylko niektóre z wielu zadań, które znalazły się w projekcie strategii rozwoju miasta do 2020 roku. Ten, bardzo ważny dokument, który umożliwi włodarzom zabieganie o środki unijne ma być przyjęty podczas najbliższej sesji, planowanej na 30 lipca.

W mieście nie chcą spać

Ze strategii wynika, że w grodzie nad Czarną Hańczą żyje 69,4 tysięcy mieszkańców i liczba ta, z roku na rok powoli, ale sukcesywnie wzrasta. Co piąty suwalczanin ma wyższe wykształcenie, ale co trzeci ukończył edukację tylko na gimnazjum. Natomiast 27 procent mieszkańców ma wykształcenie podstawowe. Co piąty suwalczanin jest w wieku przedprodukcyjnym, a co siódmy - poprodukcyjnym.

Ze statystyk wynika również, że na tysiąc mieszkańców pracuje 395. Sporo jest też, bo 100 w przeliczeniu na 1000 suwalczan podmiotów gospodarczych, których zdecydowana większość jest z kapitałem krajowym.

Miasto chce być ośrodkiem, który będzie obsługiwał ruch turystyczny. Tyle tylko, że liczba przyjezdnych korzystających z miejsc noclegowych, z roku na rok jest coraz mniejsza. Samorządowcy przypuszczają, że letnicy zatrzymują się w kwaterach zlokalizowanych poza Suwałkami, w sąsiednich gminach, a do miasta przyjeżdżają na zakupy, albo po to, by uczestniczyć w imprezach kulturalnych oraz sportowych.

Dużą grupę wśród przyjezdnych stanowią goście ze Wschodu. Najczęściej odwiedzają nas Litwini, Łotysze, Estończycy oraz obywatele Finlandii. Stanowią oni aż 63 procent zagranicznych turystów.

Szkolenia, porady i nowe drogi

W najbliższych latach władze miasta chcą przede wszystkim stworzyć lepsze warunki dla inwestorów, potencjalnych i tych, już działających, co powinno przełożyć się na liczbę miejsc pracy. W tym celu zamierzają m.in. dążyć do rozbudowy sieci tele-informatycznej oraz w dalszym ciągu uzbrajać tereny przeznaczone pod inwestycję. W planach jest także odtworzenie samorządu gospodarczego. Po kilku latach przerwy ma powstać izba zrzeszająca przedsiębiorców, która będzie reprezentować ich interesy w samorządzie.

Projekt strategii zakłada, że w Parku Naukowo-Technologicznym - miejskiej spółce zostanie uruchomiony specjalny fundusz, który będzie wspierał firmy w początkowej fazie ich rozwoju. Zwłaszcza te, które wdrażać będą innowacyjne, obarczone ryzykiem projekty. Miasto chce też wyasygnować środki, dzięki którym przedsiębiorcy oraz artyści będą mogli chronić prawa autorskie swoich produktów oraz utworów. Dokument przewiduje także ulgi podatkowe dla właścicieli firm oraz usługi doradcze, które mają być kierowane przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Zostanie także rozszerzona oferta szkoleń branżowych.
Strategia zakłada również, że kierunki kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych będą dostosowane do potrzeb lokalnego rynku. Przypomnijmy, że kluczowymi w mieście sektorami mają być przemysł drzewny, meblarski, rolno-spożywczy, a także usługi turystyczne.

Życie przedsiębiorcom, ale też mieszkańcom ma ułatwić rozbudowa układu komunikacyjnego. W mieście powstaną nowe drogi, które będą umożliwiały łatwiejszy przejazd ze wschodu na zachód, czy z północy na południe. W grę wchodzi m.in. połączenie ulicy Tysiąclecia Litwy z Sikorskiego, czy Utraty z Sejneńską, Północną, Pułaskiego oraz Reja. Budowa tych tras ma zwiększyć płynność ruchu. Dokument przewiduje także tworzenie nowych miejsc postojowych, zwłaszcza w centrum, a także na dużych osiedlach mieszkaniowych.

Kontynuowane będą prace związane z rewitalizacją starówki. Na wsparcie finansowe będą mogli liczyć także prywatni właściciele objętych ochroną konserwatorską kamienic.

Robisz remont? Niższy czynsz.

Strategia zakłada, że więcej będzie organizowanych imprez kulturalnych o charakterze regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Dzięki temu oferta kulturalna będzie bogatsza, ale nie tylko. Imprezy będą promowały miasto.

Samorząd chce wspierać pomysł utworzenia szkoły artystycznej, która miałaby powstać w miejsce Państwowej Szkoły Muzycznej. Natomiast w Parku Naukowo-Technologicznym, na bazie istniejącego tam laboratorium rozwijać się ma centrum ratownictwa medycznego. Do realizacji tego pomysłu władze miasta chcą zaangażować także szkołę zawodową, która kształci pielęgniarki oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Strategia przewiduje także działania, które mają poprawić sytuację mieszkaniową. Samorząd od kilku lat nie buduje nowych bloków. I przypuszczalnie tak pozostanie. Chce jednak wyznaczyć strefy dla zabudowy jednorodzinnej oraz wielorodzinnej, co przyczyni się do skrócenia czasu realizacji inwestycji. Ciekawą propozycję zamierza skierować do lokatorów mieszkań komunalnych. Otóż, ci którzy dokonają remontu swoich mieszkań będą mogli odliczyć poniesione nakłady z czynszu. Dzięki temu standard mieszkań znacznie wzrośnie.

Z kartą będzie taniej

Miasto chce, wspólnie z gminami, izbą rolniczo-turystyczną, czy Wigierskim Parkiem Narodowym stworzyć wspólny, spójny produkt turystyczny. A by zachęcić letników do przyjazdu, zamierza wydawać Suwalskie Karty Turysty. Będą one uprawniały do zakupu zniżkowych biletów na imprezy kulturalne, czy sportowe, ale też do ulg w prywatnych hotelach, czyli lokalach gastronomicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna