Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie ciągle spada

Paweł Tomkiewicz [email protected]
- Dobrze, że wprowadzono takie rozmowy - ocenia Ryszard Tercjak
- Dobrze, że wprowadzono takie rozmowy - ocenia Ryszard Tercjak P. Tomkiewicz
Od początku roku w powiecie ełckim liczba bezrobotnych spadła o tysiąc osób. Wszyscy liczą na kolejne spadki. Być może pomogą w tym zmiany w urzędach pracy. Teraz doradcy klienta rozmawiają z bezrobotnymi, aby jak najlepiej dopasować potrzebną im pomoc.

Na koniec czerwca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ełku zarejestrowanych było 7128 bezrobotnych. Od początku roku ich liczba spadła o ponad tysiąc. Bezrobotni wierzą, że dzięki profilowaniu pomocy, ta tendencja się utrzyma, a oni znajdą pracę.

Na koniec grudnia ubiegłego roku w ełckim pośredniaku zarejestrowanych było 8 201 bezrobotnych. W ciągu sześciu miesięcy ich liczba zmniejszyła się o ponad tysiąc.

Kilka tygodni temu, po zmianie przepisów, rozpoczęło się tzw. profilowanie pomocy potrzebnej bezrobotnym. Polega to na opisie ich kompetencji, możliwości oraz motywacji do podjęcia pracy. Każdy z bezrobotnych musi wypełnić ankietę składającą się z 24 pytań. Część uzupełniana jest automatycznie danymi, jakie posiada urząd pracy. Inne, np. "czy sam szukasz pracy", "czy w ostatnim czasie napisałaś CV", wypełnia bezrobotny.

- Obecnie mamy 19 tzw. doradców klienta, którzy przeprowadzają profilowanie - mówi Dariusz Kuprewicz, dyrektor PUP w Ełku.
Do tej pory ankietę wypełniło 2621 bezrobotnych z powiatu ełckiego. 177 zostało zakwalifikowanych do I profilu, czyli grupy osób aktywnie poszukujących pracy. Oni będą mogli liczyć na wsparcie urzędu na przykład w formie dotacji na otwarcie własnej firmy. Najwięcej osób - 1781 zakwalifikowano do grupy wymagającej wsparcia. - Te osoby mogą liczyć na najszerszy wachlarz pomocy - wyjaśnia Dariusz Kuprewicz.

Do III profilu do tej pory w ełckim pośredniaku przypisano aż 663 bezrobotnych. Są to osoby oddalone od rynku pracy, czyli takie, które od lat nie pracują i nie zależy im na znalezieniu zatrudnienia.

Podobnie proporcje w podziale na profile są też w innych powiatach. W piskim do grupy aktywnych bezrobotnych zakwalifikowano 104 osoby, a wymagających pomocy - 2,7 tys. Z kolei do tzw. III profilu przypisano prawie tysiąc osób.
Rozmowy doradców klienta z bezrobotnymi trwają około 20 minut. Jeśli ktoś nie zgodzi się na przeprowadzenie ankiety, zostanie wykreślony z rejestru bezrobotnych.

- Pracy nie mam od czerwca. Dobrze, że wprowadzono takie rozmowy. Widać, że urzędnicy robią coś, żeby pomóc w znalezieniu pracy - uważa Ryszard Tercja ze wsi Krzywińskie w powiecie ełckim.

Zgodnie z przepisami najpóźniej do końca roku powinno zakończyć się profilowanie bezrobotnych. Na jego podstawie doradcy z urzędów pracy przygotowują Indywidualny Plan Działania, czyli ścieżkę rozwoju bezrobotnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna