Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas podwieczorku obywatelskiego dyskutowano o wyzwaniach stojących przed młodymi, ich potrzebach i oczekiwaniach

Dominika Rucińska [email protected]
Wielokrotnie głos zabierał Karol Paszkowski (z mikrofonem), przedstawiciel stowarzyszenia Stopa
Wielokrotnie głos zabierał Karol Paszkowski (z mikrofonem), przedstawiciel stowarzyszenia Stopa Dominika Rucińska
Miasto otwiera się na młodych.

Podwieczorek obywatelski, który odbył się w ubiegłym tygodniu na strzelnicy zgromadził przedstawicieli lokalnych władz i młodych aktywistów. Tematem spotkania była aktywizacja młodzieży, jej potrzeby i oczekiwania, a także wymagania stawiane wobec nich. W debacie o losach młodych wzięli udział Sebastian Chrzanowski - były przewodniczący samorządu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości, Karol Paszkowski ze Stowarzyszenia Stopa z Ełku, animator Sieci Organizacji Młodzieżowych ATOMY i Piotr Mierzejewski - inicjator pierwszego streetworkout w Łomży, a także Maciej Borysewicz - przewodniczący Rady Miasta Łomża. Dyskusję moderował Kamil Kamiński z Fundacji Ocalenie.

Młodzież wymaga czasu

- Praca z młodzieżą wymaga czasu - tłumaczył podczas spotkań młodych Karol Paszkowski z ełckiego stowarzyszenia Stopa. - Konsultacje z młodymi ludźmi należy przeprowadzać regularnie, pokazując w ten sposób, że mają realny wpływ na decyzje w mieście.

Wśród wniosków znalazły się m.in. konieczność systematycznej edukacji młodych ludzi pod kątem możliwości realizacji własnych przedsięwzięć. Dlatego pojawiła się propozycja dotycząca powstania np. centrum wspierania inicjatyw obywatelskich czy instytucji zajmującej się edukacją obywatelską.

Uczymy się aktywizacji

Mieszkańcy Łomży dopiero uczą się, jak wpływać na losy swojego miasta. Nie wszyscy mają świadomość, że mogą aktywnie uczestniczyć w jego rozwoju. Jedynym z pomysłów, które zrzeszają chcących decydować o swoim mieście jest budżet obywatelski.

Podczas pierwszej edycji budżetu kwota do podziału w ramach inicjatywy nie była zbyt wielka (300 tys. zł). Stwarzała możliwość realizacji własnego pomysłu na przedsięwzięcia związane z budową lub rozwojem infrastruktury miejskiej. Założeniem propozycji było wyłonienie najciekawszych pomysłów zaproponowanych przez łomżyniaków. Podczas pierwszej edycji budżetu mieszkańcy miasta wybrali dwa projekty: modernizację placu zabaw przy Publicznym Przedszkolu nr 15, a także remont alejek między ul. Reymonta i Prusa.

Zakończone sukcesem

Okazuje się, że warto zgłaszać swoje propozycje do takich przedsięwzięć.

Udało się doprowadzić do realizacji również trzech innych inicjatyw zgłoszonych w ramach BO. Chodzi o zakup przez miasto przenośnej sceny, wybudowanie dzięki SM Perspektywa kompleksu przyrządów street-workout, oraz budowa z miejskiej kasy chodnika po jednej stronie ulicy Niemcewicza.

Do poniedziałku potrwają konsultacje związane z regulaminem realizacji przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Swoje uwagi można zgłaszać na specjalnym formularzu konsultacyjnym, który należy złożyć w Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego lub drogą elektroniczną. Uprawnione do udziału w konsultacjach są osoby, które ukończyły 16 lat i są zameldowane w Łomży lub mieszkają w Łomży, ukończyły 18 lat i znajdują się w rejestrze wyborców w Łomży.

Na początku sierpnia ruszy kampania informacyjna i przygotowywanie zadań przez mieszkańców. W drugiej połowie sierpnia rozpocznie się zgłaszanie zadań, a w drugiej połowie września głosowanie.
Ratusz ogłosi wyniki 30 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna