Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Polskie Elektrownie Wiatrowe Rotor: Będzie fabryka i praca

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
Na terenach inwestycyjnych już ruszyły prace przy budowie zakładu produkcyjnego
Na terenach inwestycyjnych już ruszyły prace przy budowie zakładu produkcyjnego UM Kolno
Spółka Polskie Elektrownie Wiatrowe Rotor rozpoczęła budowę zakładu produkcyjnego na terenach inwestycyjnych Kolna. Na początek prace znajdzie ok. 25 osób.

Siłownie wiatrowe niedużej mocy, ogrzewacze kawitacyjne oraz trackery solarne, czyli systemy nadążne paneli fotowoltaicznych to trzy produkty, które najpewniej już na początku przyszłego roku opuszczą linię produkcyjną w kolneńskiej fabryce Rotor.

Innowacyjne rozwiązania

Inwestor właśnie rozpoczął budowę zakładu produkcyjnego. Stanie tu hala produkcyjna z częścią biurową i socjalną. Roboty budowlane powinny zakończyć się jeszcze w tym roku, a już na początku przyszłego ruszyłaby produkcja.

Flagowym produktem firmy będą siłownie wiatrowe o niedużej mocy. Rotory pionowe to niewielkie, bo mniej więcej dwumetrowe wiatraki. Dzięki tym urządzeniom będzie można ogrzać dom o powierzchni do 500 m kw., a dodatkowo pozwolą zaopatrzyć dom w ciepłą wodę.

- Inwestor rozszerzył wachlarz produkcji o układy do pomp kawitacyjnych oraz urządzenia wyłapujące najjaśniejszy punkt na niebie i przestawiające w tym kierunku solary - tłumaczy Andrzej Duda, burmistrz Kolna. - Docelowo inwestor utworzy około 60 miejsc pracy. Obecnie prowadzimy rozmowy z Powiatowym Urzędem Pracy, by wspólnie wyjść naprzeciw tym potrzebom.

Chodzi o to, aby przy wsparciu m.in. unijnych funduszy przeszkolić ludzi, którzy mogliby znaleźć pracę w nowej fabryce. W mieście funkcjonuje szkoła zawodowa, która dysponuje dobrze wyposażonymi warsztatami.

Inwestor też zapowiada współpracę z uczelniami wyższymi w naszym regionie właśnie w zakresie wprowadzania innowacji.

Przypomnijmy, że Rotor w kwietniu ub. roku za działkę na terenach inwestycyjnych miasta zapłacił 131 tys. 300 zł.

Promują się gdzie się da

- Jeżeli chodzi o Rotor to ta firma sama nas znalazła, ale my promujemy swoje tereny inwestycyjne gdzie się da - podkreśla burmistrz. - Potencjalnych inwestorów zachęcamy nie tylko dobrze przygotowanymi działkami.

Inwestowaniem w Kolnie zainteresowana jest także firma, która chce produkować glicerynę. W mieście powstaje także jedna z największych w kraju farma słoneczna.

Kolneńskie tereny inwestycyjne mają 12 ha powierzchni. Obecnie połowa jest już zagospodarowana. Działa tu cztery firmy, m.in. duży producent betonu.

Uzbrojenie terenów kosztowało miasto ok. 8 mln zł, unijna dotacja wyniosła aż 87 proc.

Ich atrakcyjność podnosi m.in. dobra baza edukacyjna, chodzi przede wszystkim o Zespół Szkół Technicznych, który kształci na technicznych kierunkach potencjalnych pracowników.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna