Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po żniwach zrób analizy gleby

d
archiwum
Najodpowiedniejszym terminem do pobierania próbek glebowych i ich oddanie do analizy jest okres po zbiorach, jesienny ewentualnie wczesnowiosenny.

Badania gleby na zawartość przyswajalnych składników pokarmowych, pH i innych właściwości m.in. można wykonać w Okręgowych stacjach chemiczno - rolniczych - przypomina portal farmer.pl.

Ważne jest odpowiednie pobranie próbek z pól produkcyjnych. Muszą one być jak najbardziej reprezentacyjne. Pobranie próbek powinno być poprzedzone pewną obserwacją. Chodzi o zmienność glebową, która może być duża nawet w obrębie niewielkiego pola. Gdy pole jest duże i charakteryzuje się dużą mozaikowatością, warto je podzielić na kilka części o podobnych właściwościach i traktować je oddzielnie. Jest to jednak duże utrudnienie podczas zabiegów nawozowych i mało kto to praktykuje.

Innym mniej kłopotliwym sposobem jest uśrednianie na podstawie dużej ilości pojedynczych próbek. Jedna próba oddana do analiz powinna pochodzić z powierzchni ok. 1 ha i być mieszaniną pochodzącą od przynajmniej 20 próbek pojedynczych. Gdy pole jest w miarę jednorodne, powierzchnia użytku przypadająca na próbkę ogólną może wynosić na gruntach ornych do 4 ha.

Pojedyncze próbki pobiera się specjalnie stworzoną laską glebową Egnera Riehma z warstwy gleby 0-20 cm. Można też wykonać to zwykłym szpadlem, wycinając na głębokość 20 cm pionowy pasek gleby o grubości i szerokości około 3 cm, odpowiadający indywidualnej próbie pobranej laską. Do analizy wystarczy masa 0,5 kg gleby. Schemat pobierania można wybrać dowolny, ważne by odległości od poszczególnych prób były w miarę równomierne.
Próbek nie należy pobierać, na obrzeżach pola do 5 m, w miejscach po stogach i kopcach, w rowach, bruzdach, kretowiskach i żwirowiskach,w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu (w razie potrzeby z tych miejsc warto pobrać dodatkowe próby).

Odpowiednio przygotowane próbki, właściwie oznaczone wraz ze sporządzonym szkicem należy dokładnie zapakować (najlepiej w woreczek foliowy) i dostarczyć do stacji osobiście lub przekazać za pośrednictwem pracownika terenowego OSCHR.

Badania gleby należy wykonywać co najmniej raz na 4 lata. Przy oznaczaniu azotu mineralnego i siarki , ze względu na dużą mobilność tych pierwiastków, badania takie należy wykonywać za każdym razem przed planowanym nawożeniem tymi składnikami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna