Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci zdobyli Japonię

Marta Gawina [email protected]
Młodzi konstruktorzy zaprezentowali  możliwości robota Recon
Młodzi konstruktorzy zaprezentowali możliwości robota Recon Anatol Chomicz
Skonstruowali robota, który ma zapobiegać kataklizmom. Zdobyli drugie miejsce w japońskim mieście Sendai. Przedwczoraj na uczelni opowiadali o swoich wrażeniach

Jechaliśmy do zagłębia elektroniki, dlatego nie liczyliśmy na wielki sukces. Jednak się udało - mówi Paweł Grześ, student Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Razem z bratem Michałem i Dawidem Karczewskim przygotowali robota Recon. Chodzi o bezprzewodowy system teleinfor-matyczny do obserwowania środowiska naturalnego.

Z Reconem zdobyli drugie miejsce w międzynarodowym konkursie International Con-test of Application in Nano-micro Technology (iCAN) rozgrywanym w mieście Sendai. Wczoraj na Politechnice Białostockiej wspominali Japonię i swój sukces.

- To kraj bardzo egzotyczny, zupełnie inna kultura, zupełnie inni ludzie. W ogóle nie dało się z nimi dogadać po angielsku. Przy okazji pozdrawiamy naszą tłumaczkę. Nauczyła mnie dwóch zdań po japońsku - śmieje się Paweł Grześ.

W Japonii studenci spotkali młodych konstruktorów z całego świata od Nowej Zelandii, przez Chiny i Tajwan, po Francję, czy Niemcy.
- Gdzieś tliła się nadzieja, że może coś się nam uda - przyznaje Dawid Karczewski. - Nasz robot to błyskawiczny projekt. Od pomysłu do wykonania minęły dwa miesiące.

Studenci skonstruowali robota o napędzie śrubowym. Doskonale radzi sobie w grząskim terenie, tam gdzie nie może dotrzeć człowiek. Recon ma pięć czujników. W czasie jazdy rozrzuca je, a one zbierają dane. Za pomocą sieci radiowej wysyłają je do robota, a robot do operatora. Wszystko publikowane jest w internecie.
- Recon to prototyp, który wymaga jeszcze udoskonalenia. Myślę, że będzie rozwijany na uczelni - podkreśla Michał Grześ.

Wczoraj przyznał, że z bratem współpracuje już od wielu lat. - Zaczęła się, gdy miałem miesiąc - podkreśla Michał. To jeden z twórców zwycięskiego łazika marsjańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna