Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenna zdobycz w walce o zdrowie mieszkańców

Urszula Ludwiczak [email protected]
Dr Iwona Ponurkiewicz, kierownik hajnowskiego laboratorium, prezentuje laborantom z Grodna zautomatyzowany system wykonywania testów
Dr Iwona Ponurkiewicz, kierownik hajnowskiego laboratorium, prezentuje laborantom z Grodna zautomatyzowany system wykonywania testów
Za blisko 1,5 mln złotych szpital kupił nowy sprzęt i zmodernizował laboratorium. Dzięki tym inwestycjom borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu będą zdiagnozowane znacznie szybciej niż dotychczas

Współczynnik zapadalności na bo-reliozę i wirusowe zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze (kzm) w powiecie hajnowskim jest jednym z najwyższych nie tylko w województwie podlaskim, ale i w kraju. Na przykład w ubiegłym roku borelioza dotknęła tam 77 osób (w tym roku już 52), a kzm - 15 (w tym roku potwierdzono dotychczas jeden przypadek).

- W przypadku tych chorób, ogromne znaczenie ma szybka i prawidłowa diagnostyka, która pozwala podjąć odpowiednie leczenie - mówi dr Iwona Ponurkiewicz, kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego w SP ZOZ w Hajnówce. - Do niedawna nasze laboratorium w zakresie diagnostyki chorób odkleszczowych wykonywało badania manualnie. Były one czasochłonne. Nie prowadziliśmy też badań diagnostycznych pod kątem kleszczowego zapalenia mózgu, zlecaliśmy je jednostkom zewnętrznym.

Na szczęście szpital w Hajnówce otrzymał 1,5 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina w ramach projektu, który ma przyczynić się do poprawy stanu zdrowia mieszkańców poprzez ulepszenie profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób przenoszonych przez kleszcze, na pograniczu polsko-białoruskim. Dzięki temu kupiono dwa automatyczne analizatory: do testów ELISA oraz wykonywania i odczytu badań metodą Western Blot. Ich zastosowanie skróci czas oczekiwania na wyniki nawet o połowę oraz pozwoli na badania w kierunku kzm.

Laboratorium doposażono też m.in. w nowoczesne wirówki laboratoryjne, cytowirówkę, zamrażarkę.
W ramach projektu powstanie także sala intensywnego nadzoru na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym. Szpital obecnie jest w trakcie zakupu łóżka intensywnego nadzoru z pełnym wyposażeniem.

- Przeszkoliliśmy też lekarzy pierwszego kontaktu z powiatów hajnowskiego, bielskiego, siemiatyc-kiego oraz obwodu grodzieńskiego, w zakresie uzupełnienia wiedzy z profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób przenoszonych przez kleszcze, aby mogli jak najszybciej rozpoznać chorobę i skierować pacjenta na odpowiednie badania i leczenie - mówi Grzegorz Tomaszuk, dyrektor SP ZOZ w Hajnówce.
W ramach projektu powstała strona internetowa kleszczoweabc.com. Są tam praktyczne porady typu: co zrobić, gdy wbił nam się kleszcz, czy też co to jest rumień wędrujący.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna