Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trialog Białoruski w Krynkach. Mity i wyobrażenia o białoruskości i Białorusinach

(AK)
Jednym z ciekawszych wydarzeń tegorocznego Trialogu będzie prezentacja projektu muzycznego Rimaud. Stoją za nim (na zdjęciu od lewej): Michał Jacaszek, Mikołaj Trzaska i Tomasz Budzyński.
Jednym z ciekawszych wydarzeń tegorocznego Trialogu będzie prezentacja projektu muzycznego Rimaud. Stoją za nim (na zdjęciu od lewej): Michał Jacaszek, Mikołaj Trzaska i Tomasz Budzyński. Materiały organizatora
To spotkania poświęcone głównie literaturze, które kilka lat temu wymyślił ś.p. Sokrat Janowicz - pisarz i publicysta tworzący w języku polskim i białoruskim. Od dwóch lat wydarzenie to rozwija swoją formułę.

Brakuje nam nowego oddechu we wspólnym polsko-białoruskim dyskursie, dzięki któremu w przyszłości być może nauczymy się wspólnie żyć. Zmieniały się tutejsze granice, lecz przetrwała ta sama cywilizacja wraz ze swą kulturą, kulturą mitycznej Białorusi, która wciąż wpływa na dziedzictwo współczesnej Europy - mówi Paweł Grześ z fundacji Villa Sokrates, która organizuje Trialog Białoruski w Krynkach.

To spotkania poświęcone głównie literaturze, które kilka lat temu wymyślił ś.p. Sokrat Janowicz - pisarz i publicysta tworzący w języku polskim i białoruskim. Od dwóch lat wydarzenie to rozwija swoją formułę. To już nie tylko dyskusje i panele. Trialog to także koncerty i ciekawe wydarzenia artystyczne.

- Od początku założenie było, by było to wydarzenie wielodziedzinowe. Staramy się trafić do szerokiego grona odbiorców - mówi Paweł Grześ.

Na dwa dni ulica wokół dawnej synagogi kaukaskiej zostanie zamknięta. Piątek to dzień muzyczny. Na początek z projektem "Thou" wystąpi niezależny zespół z wibrującym akordeonem Port Mone z Mińska. Następne pojawi polska grupa Karbido oraz pisarz i poeta Jurij Andruchowycz z Ukrainy. Na koniec na scenie pojawią się saksofonista Mikołaj Trzaska, muzyk punkowych kapel Tomasz Budzyński i twórca muzyki elektronicznej Michał Jacaszek na jednej scenie. Wspólnie stworzyli ciekawy projekt "Rimbaud", który jest muzyczną odpowiedzią na wizjonerskie utwory francuskiego poety. Efekt tej współpracy muzycy prezentowali już m.in. podczas festiwalu Męskie Granie w Krakowie.

Sobota na Trialogu Białoruskim to dzień dyskusji. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in. Włodzimierz Cimoszewicz, Władysław Frasyniuk, Andrzej Poczobut, Sławomir Ratajski czy Michał Androsiuk.

- Wszystkie mity, wyobrażenia o białoruskości i Białorusinach chcemy skonfrontować w merytorycznych dyskusjach o polityce, kulturze i literaturze - mówi Paweł Grześ

Po dyskusjach znany artysta Mirosław Bałka omówi swój projekt "Beth Ha Kneseth", a Rafał Milach będzie promował swój album "Zwycięzcy". Na zakończenie białoruscy artyści wystawią sztukę "Bi-Linhy". Godzinę później będzie można obejrzeć ukraiński film "Chleb" z 1920 roku, do którego oprawę muzyczną na żywo stworzy grupa Port Mone.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna