Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo do posiadania sumienia prawem każdego kelnera

Konrad Kruszewski, Kronika Wypadków Umysłowych
Rysunek Grzegorz Radziewicz
Strażnicy miejscy z Warszawy podobno poinformowali, że nie powstrzymywali podpalaczy tęczy, bo im sumienie na to nie pozwoliło. I proszę sobie wyobrazić, że żaden psychiatra ich z tego powodu nawet nie przebadał.

Moda na klauzulę sumienia zatacza coraz szersze kręgi. Po lekarzach, którzy nie chcą operować ze względu na sumienie, zgłosili się nauczyciele, którzy nie chcą nauczać darwinizmu, bo sumienie im mówi, że trzeba giertychizmu (termin wywodzący się od dziadka Romana Giertycha, Macieja). Czyli teorii, że świat powstał ok. 6 tysięcy lat temu, a ludzie żyli w symbiozie z dinozaurami.

Mało już kto pamięta, ale tak naprawdę z klauzulą sumienia pierwsi wystartowali aptekarze, którzy ustami jednego białostockiego posła ogłosili, że sumienie nie pozwala im sprzedawać prezerwatyw, które są narzędziami mordowania plemników.

Najciekawiej zaś wypadli strażnicy miejscy z Warszawy, którzy podobno poinformowali, że nie powstrzymywali podpalaczy tęczy na pl. Zbawiciela, bo im sumienie na to nie pozwoliło. I proszę sobie wyobrazić, że żaden psychiatra ich z tego powodu nawet nie przebadał. Teraz pora na strażaków. Jak im sumienie nie pozwala, niech tęczy nie gaszą, a potem meczetu, synagogi, a co tam. Klauzula sumienia zabrania.

Bardzo mi się to podoba. Chciałbym, żeby jak najwięcej osób, a najlepiej każdy mógł mieć sumienie i się na nie powoływać jak najczęściej. Żeby takie prawo zostało zapisane w Konstytucji, że jak ktoś ma sumienie i mówi, że to sumienie mu nie pozwala, to już więcej nic nie musi tłumaczyć, a tym bardziej robić.

Niech kelner ma sumienie. I kucharz. Jak im ono nie pozwala przyrządzać i podawać niekoszernego jedzenia, to niech tego nie robią. Jak w tej samej restauracji znajdzie się ktoś z sumieniem zabraniającym podawania koszernego żarcia, to nikt się tam nie naje.

Albo adwokaci. Jak im sumienie nie pozwala bronić klienta, to niech klient broni się sam. W ogóle przyznałbym prawo sędziom, żeby wydawali wyroki zgodne ze swoim sumieniem, a nie z dowodami zgromadzonymi w trakcie śledztwa. Jak sędzia jest przekonany, że oskarżony jest winien, to jest winien, choćby świadkowie zeznawali coś innego.

Prawo do posiadania sumienia powinno być podstawowym prawem każdego Polaka. A co z tymi, co sumienia nie posiadają? Którym jest wszystko jedno kogo operują, kogo skazują, co sprzedają i komu. Co z nimi?

No cóż. Prawo do pracy wszystkim pracy nie zapewnia. Prawo do nauki nie gwarantuje, że każdy będzie profesorem. Tak samo będzie z sumieniem. Oczywiście, potrzeba będzie uruchomić jakieś programy pomocowe, jak dla bezrobotnych. Jakieś agencje rządowe powinny powstać, najlepiej za unijne pieniądze. I tam na przykład będzie można za darmo codziennie wysłuchiwać wykładów pani Pawłowicz, pani Kempy, pani Wróbel, albo nawet pana Terleckiego. Przy ich pomocy każdy pozbawiony sumienia obywatel będzie mógł dorobić się, albo czy ja wiem, może wyhodować sobie na zajęciach praktycznych jakieś własne sumienie. Może na początek malutkie. Takie, które mu nie pozwoli na używanie prezerwatyw w spożyciu małżeńskim. Od czegoś trzeba zacząć.

Niedawno usłyszałem argument, że gdyby Kopernik i Galileusz mieli obowiązujące w ich czasach sumienie (tak, tak, sumienie podlega zmianom), to Słońce nadal kręciłoby się wokół Ziemi. Może by się i kręciło, ale komu by to przeszkadzało? Na pewno nie tym ludziom, którzy żyli w symbiozie z dinozaurami. A propos. Pogląd ten za prawdziwy uznaje ok. 30 proc Polaków. I sumienie nie pozwala im przyznać, że mogło być inaczej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna