Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Matzeva: W kamieniu zaklęta jest historia i pamięć

Weronika Kowalewska [email protected]
Nagrobki z cmentarzy żydowskich były zarówno podczas wojny, jak i po wojnie wykorzystywane powszechnie jako materiał budowlany
Nagrobki z cmentarzy żydowskich były zarówno podczas wojny, jak i po wojnie wykorzystywane powszechnie jako materiał budowlany Piotr Bieruta
Studenci archeologii w regionie poszukują żydowskich nagrobków.

Tysiąc lat obecności Żydów w Polsce zostało gwałtownie przekreślone przez II wojnę światową i hitlerowskich Niemców. Na początku XX wieku tereny Polski zamieszkiwało trzy i pół miliona Żydów. Wojnę przeżyło ok. 300 tys., jednak w czasach komunizmu wyjechała większość z nich.

Obecnie w naszym kraju mieszka kilka tysięcy Żydów. Z czasów przedwojennych ocalały nieliczne synagogi, mykwy, kamienice, domy prywatne oraz budynki różnego przeznaczenia. Los cmentarzy żydowskich również był tragiczny. Nagrobki były zarówno podczas wojny jak i po wojnie wykorzystywane jako materiał budowlany.

Fundacja From the Depths, która obecnie działa w Polsce, Izraelu i Stanach Zjednoczonych, postawiła sobie za cel przywrócenie pamięci o 1200 cmentarzach i ponad milionie macew. Kilka dni temu również na Mazurach i Podlasiu ruszył Projekt Matzeva.

- Chcemy przywrócić zmarłym ich imiona oraz umożliwić odnalezienie ich przez żydowskie rodziny na całym świecie - informują organizatorzy akcji.

Studenci archeologii, którzy poszukują nagrobków, fotografują je, a zdjęcia umieszczają w wirtualnej bazie. O pomoc w poszukiwaniach proszą również mieszkańców regionu.

- W ostatnim tygodniu odwiedziliśmy Węgorzewo, Wiżajny oraz Ryn. Dostaliśmy również sygnał od mieszkańca Giżycka, że na placu targowym mogą być zakopane macewy. Udało się tam wydobyć aż 6 nagrobków, które trafiły do muzeum w Węgorzewie - mówi Lena Klaudel, koordynatorka Projektu Matzeva.

Studenci na Warmię, Mazury i Podlasie wrócą wiosną. Organizatorzy akcji proszą wszystkie osoby, które znają miejsca, w których leżą macewy o kontakt pod adresem [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna