Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka: Stypendia dla najzdolniejszych

Marta Gawina [email protected]
To Politechnika Białostocka przekonała Jakuba (z lewej) i Petrosa do studiowania u siebie. Obydwaj są pewni, że będą tu rozwijać swoje pasje. - Nic nie stracimy na studiowaniu w Białymstoku - przekonują.
To Politechnika Białostocka przekonała Jakuba (z lewej) i Petrosa do studiowania u siebie. Obydwaj są pewni, że będą tu rozwijać swoje pasje. - Nic nie stracimy na studiowaniu w Białymstoku - przekonują. Andrzej Zgiet
Politechnika Białostocka będzie wspierać najzdolniejszych podlaskich uczniów gimnazjów i liceów

Przynajmniej tysiąc zł miesięcznie chce przyznawać uczelnia najzdolniejszym uczniom. Tak chce zatrzymać w Białymstoku najlepszych.

Oferta przyszła od uczelni

Pierwsze efekty już są. Od października na Politechnice Białostockiej rozpocznie studia dwóch znanych i bardzo utalentowanych białostoczan. To Petros Psyllos, który opracował rękawicę wspomagającą osoby niepełnosprawne i otrzymał złoty medal w Brukseli oraz Jakub Czarniecki, konstruktor robota, który wygrał mistrzostwa świata RobotChallenge w Wiedniu.

- Otrzymaliśmy od uczelni wsparcie finansowe, merytoryczne. Mamy też pewny indywidualny tok studiów, który jest niesłychanie pomocny przy spełnianiu marzeń - podkreśla Petros Psyllos.

Razem z Jakubem będzie studiował informatykę.

- Wcześniej brałem pod uwagę uczelnie zagraniczne. Ale politechnika przekonała mnie, że warto zostać - dodaje Jakub Czarniecki.

Będą wyłuskiwać prawdziwe diamenty

Teraz jest szansa, że politechnice uda się przyciągnąć więcej młodych zdolnych. Uczelnia uruchamia właśnie program stypendialny dla najzdolniejszych uczniów podlaskich szkół "Odkrywcy Diamentów". Najlepszym z najlepszych w gimnazjach i liceach chce przekazywać tysiąc zł miesięcznie. Niewykluczone, że ta kwota będzie wyższa.

- Nie jest tajemnicą, że zdolna młodzież odpływa z Białegostoku. Młodzi ludzie składają u nas papiery, ale rzadko zostają. Dzieje się to z różnych powodów. My chcemy wyłuskiwać talenty i wciągać uczniów oraz ich szkoły do współpracy - mówi profesor Lech Dzienis, rektor białostockiej politechniki.

Dzięki temu zdolni uczniowie wcześniej poznają uczelnię, będą mogli uczestniczyć w zajęciach na politechnice.

- Natomiast stypendia, które będzie przyznawać specjalna kapituła, mają być zachętą do jeszcze większego rozwoju - dodaje prof. Lech Dzienis.

Już zostały wysłane zgłoszenia do szkół i przedsiębiorstw, wspólnie z którymi uczelnia chce wybrać młode talenty. Pierwsze stypendia będą wypłacane jeszcze w tym roku akademickim.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna