Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Senioralna będzie łączyła pokolenia ełczan

(STEF)
Przewodniczącą Rady Senioralnej została Grażyna Grunt-Mejer, wiceprezes Ełckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Przewodniczącą Rady Senioralnej została Grażyna Grunt-Mejer, wiceprezes Ełckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku P. Tomkiewicz
W radzie zasiada 20 osób. Są to głównie przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób starszych, zrzeszających seniorów, a także urzędnicy.

Nowe miejsca spotkań dla seniorów, miejsca chronione dla osób starszych czy program pomocy sąsiedzkiej. To tylko niektóre z propozycji, jakimi w najbliższym czasie zajmować się będzie Rada Senioralna. Wczoraj powołał ją prezydent Ełku.

Pomysł powołania Rady Senioralnej zrodził się już kilka miesięcy temu. Zgodnie z założeniami, jest ona organem doradczym i opiniotwórczym prezydenta w sprawach dotyczących integracji i wspierania osób starszych.

Rada złożona jest z przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych działających na rzecz środowiska seniorów lub zrzeszających je. Stąd wśród powołanych członków są nie tylko seniorzy.

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie rady. Prezydent 20 jej członkom wręczył akty mianowania. Prezesem została Grażyna Grunt-Mejer.

- Powołanie rady to bardzo dobry pomysł. Sama jestem jedną z jej inicjatorek. W Ełku mamy dużo organizacji skupiających seniorów. Chcemy, żeby zaczęły lepiej współpracować - mówi Grażyna Grunt-Mejer, wiceprezes Ełckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Chcemy także zachęcać inne osoby starsze do wyjścia z domu i wspólnego działania.

W radzie zasiadają nie tylko seniorzy, ale również przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających ich. Są to Katarzyna Podlecka, naczelnik wydziału pomocy społecznej w ełckim ratuszu czy Daniel Szejda, muzyk związany m.in. z zespołami ludowymi.

Powołanie rady związane jest m.in. ze starzeniem się społeczeństwa. W ramach polityki miasta związanej z pomocą osobom starszym planowane jest m.in. stworzenie miejsca do spotkań osób starszych. Innym z pomysłów jest stworzenie mieszkań chronionych dla osób starszych.

- Są przypadki, gdy ludzie starsi, często schorowani, nie mają się gdzie podziać. Są to przykre historie, ale zdarza się, że rodzina podczas jej pobytu w szpitalu potrafi sprzedać mieszkanie - mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Innym z pomysłów jest uruchomienie programu pomocy sąsiedzkiej. Władze miasta chcą również przemodelować system podziału grantów właśnie pod kątem wspierania organizacji wspierających seniorów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna