Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25-lecie Białowieskiego Parku Narodowego. Wystawa Grzybów

(luk)
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska Janusz Korbel/BPN
85-lecie restutycji żubra w Puszczy Białowieskiej, 25-lecia Białowieskiego Parku Narodowego na liście Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO i 20 już Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej to trzy okazje do świętowania. Białowieski Park Narodowy zaprasza w dniach 18-22 września.

Program otwiera odsłonięcie pomnika żubra we czwartek 18 września o godzinie 12 na osadzie Zwierzyniec, czyli w połowie drogi z Hajnówki do Białowieży. Pomnik stanie na miejscu monumentu z 1862 roku upamiętniającego pierwsze polowanie cara Aleksandra II. Nowy pomnik powstał z inicjatywy Polskiego Związku Łowieckiego i dzięki ofiarności polskich myśliwych oraz zaangażowaniu Białowieskiego Parku Narodowego. Obchody 85-lecia restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej mają przypomnieć, jak ogromnego wysiłku wielu osób i instytucji trzeba było, aby zażegnać widmo zagłady żubra.

Tego samego dnia będą też bezpłatne wykłady poświęcone żubrowi - jego życiu, zagładzie oraz historii restytucji w Puszczy Białowieskiej. Początek o 14.30 na sali konferencyjnej w siedzibie Dyrekcji Białowieskiego Parku.

Piątek 19 września poświęcony zostanie zagadnieniom związanym z 35. rocznicą wpisu Białowieskiego Parku Narodowego na Listę Światowego Dziedzictwa. Białowieski park był piątym na liście obiektem przyrodniczym (teraz jest ich 197).

XX Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej

W obchody wpisuje się też jubileuszowa - XX Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej. Uroczyste jej otwarcie nastąpi 20 września 2014 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN w Białowieży. To niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć zgromadzone świeże owocniki około 300 gatunków grzybów z grupy makrogrzybów oraz wybrane gatunki mikrogrzybów. W Puszczy Białowieskiej występuje 1 500 gatunków makrogrzybów, z tego na obszarze samego BPN - 1 300. Oznacza to, że w puszczy można spotkać połowę wszystkich gatunków grzybów stwierdzonych w Polsce.

Warto przyjść na wystawę, aby na własne oczy zobaczyć część tego grzybowego bogactwa. Będzie można też wziąć udział w akcji "Wielkie grzybów malowanie", dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o grzybach podczas wykładów wygłoszonych przez polskich czołowych specjalistów z kadry mikologicznej. Wystawę grzybów oglądać będzie można do poniedziałku 22 września.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna