Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka: Rekrutacja na studia potrwa dłużej

Marta Gawina [email protected]
Na białostockich uczelniach są jeszcze miejsca. UwB i PB przedłużyły rekrutację uzupełniającą.
Na białostockich uczelniach są jeszcze miejsca. UwB i PB przedłużyły rekrutację uzupełniającą. Archiwum
Rekrutacja na dzienne studia na UwB została przedłużona. Pewne jest za to, że nie ruszy przyroda oraz matematyka i architektura wnętrz na Politechnice Białostockiej.

Czternaście kierunków na studiach stacjonarnych I stopnia. To ciągle aktualna propozycja dla przyszłych studentów Uniwersytetu w Białymstoku. W czasie rekrutacji uzupełniającej limity miejsc nie zostały bowiem wyczerpane, choć zarejestrowało się dodatkowo 850 osób. Do 25 września można zgłaszać się na takie kierunki jak historia, filozofia czy stosunki międzynarodowe. Trzy dni dłużej potrwa rekrutacja m.in. na filologię polską, rosyjską, kulturoznawstwo.

Aż do 15 października można rejestrować się na takie kierunki jak biologia, chemia, ochrona środowiska, fizyka.

- Wszystko jednak wskazuje na to, że niemal wszystkie oferowane kierunki zostaną uruchomione - mówi Katarzyna Dziedzik z Uniwersytetu w Białymstoku.

Na pewno nie ruszy przyroda. Choć to tegoroczna nowość na UwB, nie cieszyła się zbyt dużą popularnością.

- Trudno wyjaśnić, dlaczego. Kierunek wydaje się być atrakcyjny. Studenci mogą pozyskać wiedzę z zakresu różnych nauk przyrodniczych, którą można wykorzystać w pozarządowych centrach edukacji środowiskowej i ekologicznej, służbach ochrony środowiska czy parkach narodowych - przypomina Katarzyna Dziedzik.

Dodaje, że władze wydziału biologicznego już myślą o uatrakcyjnieniu programu na tym kierunku: specjalności turystyka przyrodnicza, przydatnej np. dla tych, którzy myślą o pracy w charakterze przewodników.

Zmiany w programie nauczania zapowiada też Politechnika Białostocka. Chodzi o matematykę. Od lat były problemy z rekrutacją na tym kierunku. W październiku, ze względu na małe zainteresowanie nie ruszy wcale.

- To może być pokłosie problemów z kształceniem matematycznym w szkołach, poczynając od szkół podstawowych - mówi Dorota Sawicka, rzeczniczka PB.
Zdaniem władz uczelni o niewielkiej liczbie kandydatów zdecydował też niezmieniany od lat profil kształcenia.

- W przyszłym roku nauczanie na tym kierunku ma zostać dostosowane do potrzeb rynku pracy i gospodarki. To ma być matematyka bardziej praktyczna i techniczna - zapowiada prof. Lech Dzienis, rektor politechniki.
Podobnej modyfikacji będzie podlegać architektura krajobrazu. Tego kierunku też nie udało się uruchomić. Niewykluczone, że w przyszłym roku nie będzie już egzaminu wstępnego z rysunku.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna