Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie Centrum Onkologii: Profilaktyka chorób nowotworowych jest bardzo ważna

Urszula Ludwiczak [email protected]
Walka z chorobą jest łatwiejsza dzięki ogromnej życzliwości i pomocy lekarzy - przyznają pacjenci, którzy cierpieli na nowotwór. Tu na zdjęciu z doc. Ewą Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii.
Walka z chorobą jest łatwiejsza dzięki ogromnej życzliwości i pomocy lekarzy - przyznają pacjenci, którzy cierpieli na nowotwór. Tu na zdjęciu z doc. Ewą Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii. Andrzej Zgiet
Aż 75 proc. nowotworów okolicy głowy i szyi rozpoznawanych jest zbyt późno. Tymczasem szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na zdrowie. Lekarze alarmują: nie lekceważmy objawów.

Problem nowotworów okolic głowy i szyi jest ciągle w naszym kraju niedoceniany - mówi prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - A to jedne z najczęstszych nowotworów w populacji. Dlatego chcemy uczulić wszystkich na objawy, które mogą sugerować chorobę oraz zachęcać do profilaktyki, która ma ogromny wpływ na zdrowie.

Główną przyczyną nowotworów tych okolic jest palenie papierosów i nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu.

- Zdrowy tryb życia, a także higiena jamy ustnej, spowodują, że będziemy w zdrowiu i szczęściu żyć długie lata - zapewnia prof. Rogowski. - Zwracajmy też uwagę na wszelkie niepokojące objawy.

Jeśli któryś z objawów: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenia oraz/lub białe naloty w jamie ustnej, przewlekła chrypka, ból w trakcie połykania, problemy z połykaniem, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa, krwawy wyciek z nosa, ból gardła, trwa powyżej 3 tygodni i nie ustępuje przy użyciu powszechnie dostępnych środków, trzeba zgłosić się do lekarza: pierwszego kontaktu, chirurga szczękowego, laryngologa, chirurga szczękowego lub onkologa.

O tym, jak ważna jest szybka diagnostyka i leczenie, najlepiej wiedzą pacjenci.

- Przed tym, jak zachorowałam, nigdy nie słyszałam, że jest coś takiego jak nowotwór języka - mówi pani Justyna. - Myślałam, że to tylko mnie spotkało. Gdy znalazłam się w szpitalu, zobaczyłam, że nie jestem taka wyjątkowa.

Pani Justyna wyczuła pod językiem mały biały guzek. Od razu zgłosiła się do lekarza rodzinnego, ten skierował ją dalej. Biopsja wykazała, że to nowotwór złośliwy języka. Bardzo szybko odbyła się operacja. - Lekarze z kliniki chirurgii szczękowej bardzo mnie podnosili na duchu, uspokajali, że to początkowe stadium, że będzie dobrze, że mam się nie martwić - opowiada pacjentka. - I już wiedziałam, że muszę walczyć. Dzisiaj czuję się już dobrze. Jestem pod kontrolą.

W nadchodzącym Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, każdy pacjent, który obserwuje u siebie niepokojące zmiany, trwające ponad 3 tygodnie, będzie mógł skorzystać z konsultacji lekarskich w Białymstoku. Odbędą się one 23 września w godz. 10-13 w Klinice Otolaryngologii USK, 22 i 23 września, w godz. 12-14 w poradni chirurgii szczękowo-twarzowej USK.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna