Złoci, srebrni i brązowi chłopcy

Miłosz Karbowski mkarbowski@wspolczesna.
Kamil Borysewicz na drugim stopniu podium po konkursie skoków w mistrzostwach Europy
Narciarstwo wodne. Pięć medali, w tym jeden złoty, zdobyli zawodnicy z Augustowa w Niemczech, w mistrzostwach Europy w narciarstwie wodnym za wyciągiem. Już dziś zaczynają natomiast starty w mistrzostwach świata.

Niemieckie centrum rekreacji i sportów wodnych Schloss Dankern jest gospodarzem obu kluczowych imprez sezonu. W poprzednim tygodniu odbył się tam czempionat Starego Kontynentu we wszystkich kategoriach wiekowych, a teraz zaczynają się mistrzostwa globu seniorów - również za wyciągiem.

Konrad nokautuje

Akwen w Niemczech był bardzo szczęśliwy dla Konrada Zawadzkiego z MOS-u Augustów. Sięgnął po dwa mistrzowskie tytuły w kategorii 15-latków: w slalomie i skokach.
W tej drugiej konkurencji młody augustowianin był jednym z głównych faworytów. Rywali po prostu znokautował. Już w eliminacjach skoczył 44,3 m - ponad 9 metrów dalej niż drugi Viktor Harbaczuk z Białorusi. W finale różnica była jeszcze większa. Konrad uzyskał odległość 46,7 metra, a Wiktor 35,2.

Gdyby Zawadzki nieco lepiej radził sobie w jeździe figurowej triumfowałby również w trójkombinacji. W trzeciej z konkurencji zajął jednak przedostatnie, 15. miejsce ze słabym wynikiem i w klasyfikacji generalnej uplasował się na 5. lokacie.
Wielkie nadzieje wiązaliśmy ze startem Kamila Borysewicza - sensacyjnego wicemistrza świata do lat 21 w skokach za motorówką z zeszłego roku. Oczekwiania spełnił je, choć po starcie czuł niedosyt.

20 centymetrów od tytułu

Kamil zaczął wspaniale. Zdobył brąz w slalomie, a w eliminacjach królewskiej konkurencji skoków poszybował na odległość 57,7 metra. To rekord świata w kategorii U-19!
- Niestety, akurat w finale Kamil miał swoje najsłabsze skoki od kiedy przyjechaliśmy do Schloss Dankern. To starczyło tylko na srebro - mówi trener Borysewicza Mateusz Krzywiński.

Najsłabsze, nie znaczy słabe. Kamil uzyskał wynik 56,3. Traf chciał, że w finale wysoką formę zaprezentował Stiepan Szpak z Białorusi. Skoczył 56,5 metra. Borysewicz przegrał więc złoto o mniej niż o długość stopy.

Konkurs skoków był i tak radosny - podwójnie. Na wyżyny możliwości wspiął się inny augustowianin, Erwin Zawadzki. Zawodnik MOS-u próbą na odległość 52 metry wywalczył brązowy medal.

W sumie polska reprezentacja sięgnęła po 9 krążków. Pozostałe cztery dołożyła Anna Gogola w rywalizacji seniorek. Wszechstronna narciarka Zefiru Bytom zajęła drugie miejsce w slalomie, skokach i trójkombinacji oraz zdobyła brąz w jeździe figurowej.

Konkurencja silna jak nigdy

Dziś, w tym samym miejscu, początek mistrzostw świata za wyciągiem. Tu jest tylko jedna kategoria - open.

- Po zawodach zostaliśmy i trenujemy. Przestawiliśmy się na wyższą seniorską prędkość i wygląda to nieźle, choć konkurencja jest silna, jak chyba jeszcze nigdy nie była. Drużyny nie mamy takiej mocnej jak kiedyś, ale może uda się jej wskoczyć na podium. W indywidualnych startach szanse w skokach mają Kamil i Krzysiek Bernatowicz ze Ski-Line Szczecin - mówi Krzywiński.