Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ma 104 lata. W Łomży spędził dzieciństwo.

PCh
Dostojnemu Jubilatowi życzenia złożyli prezes i wiceprezes TPZŁ.
Dostojnemu Jubilatowi życzenia złożyli prezes i wiceprezes TPZŁ. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
Kazimierz Urbanek jest najprawdopodobniej najstarszym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. 26 września skończył 104 lata!

Dwustu lat w szczęściu, zdrowiu i radości życzyli jubilatowi w imieniu łomżan Zygmunt Zdanowicz, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i wiceprezes Józef Babiel.

Pan Kazimierz urodził się w 1910 r. w Wraszawie, ale to w Łomży spędził dzieciństwo. Mieszkał tu przez 12 lat, od 1914 do 1926 r. Łomżę i łomżyniaków bardzo mile wspomina i wysoko sobie ceni.

- Chętnie uczestniczę w spotkaniach TPZŁ. Z zainteresowaniem słucham i śledzę, co się dzieje nowego w Łomży i chętnie też spotykam się z łomżyniakami - mówi Kazimierz Urbanek, który regularnie odwiedza koleżanki i kolegów podczas comiesięcznych spotkań Oddziału Warszawskiego TPZŁ.

To człowiek, który przeżył dwie wojny światowe, więc ma dużo do opowiadania.

Po gimnazjum ukończył liceum budowy maszyn i elektrotechniki, a następnie Wyższą Szkołę Inżynierską - Wydział Mechaniczny Politechniki Warszawskiej. Służbę wojskową odbył w 1 Pułku Lotniczym Warszawa Okęcie.

W czasie II wojny zmobilizowany został do I Pułku Lotniczego. 17 września w Łucku został internowany przez Rosjan i wywieziony na Ukrainę. W listopadzie 1939 r. został przekazany Niemcom. Pracował przymusowo w Tyrolu, w Westfalii. Miał konflikt z Niemcami i przez sąd wojenny został skazany na 6 miesięcy więzienia. W 1942 r. został wcielony do niemieckiej armii, gdzie pracował jako spawacz. W maju wraz z dwoma kolegami uciekł w góry. Dotarli do kolumny pancernej USA. Do kraju wrócił w 1945 roku i zamieszkał w Warszawie.

Pracował w Ursusie, Instytucie Lotnictwa, biurze projektowym. Za działalność w popularyzacji i rozwoju nauki i techniki otrzymał dyplomy w 1996 i 2002 r.

Jego hobby to szybownictwo, gimnastyka, muzyka i śpiew.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna