Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niszczymy Mazury przez lenistwo i egoizm

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Mazury z roku na rok są w gorszym stanie. Niszczą je zarówno turyści, jak i mieszkańcy regionu.
Mazury z roku na rok są w gorszym stanie. Niszczą je zarówno turyści, jak i mieszkańcy regionu. UM Giżycko
Co roku na Mazurach wypoczywają tłumy turystów. Niestety wielu z nich śmieci, zanieczyszcza jeziora i nie przestrzega stref ciszy.

Polacy kochają Mazury za czyste jeziora, bezkresne lasy i śpiew ptaków o poranku. Jednak rozwijająca się turystyka może to zniszczyć - uważają eksperci. W ramach kampanii 7 Cudów Mazur, prowadzonej przez lokalne samorządy, powstał Ekologiczny Portret Mazurskiego Turysty. Jak przyznają osoby odwiedzające nasz region, turyści nie dbają o ochronę środowiska Mazur. Niestety mieszkańcy również.

Zanieczyszczenia z wody i lądu

Ekologiczny Portret Mazurskiego Turysty powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych podczas imprez żeglarskich w Rucianem-Nidzie i Rynie oraz podczas rejsu ekologicznego Wpłyń Na Czyste Mazury. W ten sposób udało się zebrać opinię ponad 100 osób.

Respondenci, zapytani o to, dlaczego wybierają Mazury jako miejsce wakacyjnego wypoczynku, wskazywali przede wszystkim możliwość uprawiania żeglarstwa - 71 proc, wyjątkowe krajobrazy - 53 proc. oraz poszukiwanie ciszy i spokoju - 41 proc.

- Jasno pokazuje to, że w odróżnieniu od zatłoczonych nadmorskich czy górskich miejscowości turystycznych, Mazury wciąż oferują możliwość wypoczynku na łonie natury - czytamy w raporcie.

Wśród najczęściej uprawianych sportów na pierwszym miejscu znalazło się żeglarstwo - 94 proc. W następnej kolejności ankietowani wskazali wycieczki rowerowe i kajakarstwo - odpowiednio 47 i 43 proc.
Na pytanie o to, które z mazurskich aktywności uprawianych przez turystów mają najbardziej negatywny wpływ na środowisko naturalne wskazano najczęściej biwaki - 57 proc., żeglarstwo 30 proc. i sporty motorowodne 17 proc. Oznacza to, że Mazury niszczymy równolegle z wody i lądu.

- W ciągu roku w regionie Mazur wypoczywa kilka milionów osób - przyznaje Wioletta Rawa-Rudzińska z Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. - Najczęstszymi dowodami niechlubnej bytności pewnej grupy turystów są pozostawione w nieodpowiednim miejscu odpady, zrzut ścieków z jachtów bezpośrednio do jeziora oraz nierespektowanie zakazów związanych z ustanowionymi obszarami chronionymi i strefami ciszy.

Ankietowani zapytani o to, jakie zachowania turystów powodują niszczenie środowiska, wskazali przede wszystkim wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach - 93 proc., zmywanie naczyń w jeziorach - 36 proc., hałasowanie - 25 proc. oraz kąpiele w jeziorze przy użyciu środków chemicznych 23 proc. Potrzebna jest lepsza edukacja.

Dlaczego nie dbamy o środowisko?

- Za powód negatywnych zachowań badani w większości uznali lenistwo i egoizm 73 proc. oraz brak w Polsce kultury dbania o dobro wspólne - 65 proc. odpowiedzi. Jednak aż 54 proc. respondentów, za ważny w tym względzie czynnik, uznała także niewystarczający poziom edukacji ekologicznej - wynika z badań.

Dlatego, aby zmienić Polaków w odpowiedzialnych turystów, sami zainteresowani przyznają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja ekologiczna i kampanie społeczne. Znacznie mniej pytanych uważa, że mogą w tym pomóc surowe kary finansowe za śmiecenie.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna